Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Takiego spektaklu jeszcze nie było. ”Niko” przyjazny osobom w spektrum autyzmu

środa, 06 września 2023 16:05 / Autor: Weronika Karyś

Rozpoczęły się próby do spektaklu pt. „Niko” – sztuki przyjaznej osobom w spektrum autyzmu. Ta powstaje w koprodukcji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Stowarzyszenia Sztuka Łączenia oraz kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu i jest jednym z elementów projektu „Niebieska Strefa”, mającego likwidować bariery komunikacyjne w przestrzeniach kulturalno-publicznych.

Reżyserem „Niko” jest Zofia Gustowska, a w obsadzie zobaczymy Annę Antoniewicz, Andrzeja Platę oraz Wojciecha Niemczyka. Jak powiedział dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego Michał Kotański, wprowadzenie do repertuaru spektaklu, który odpowiadałby na zapotrzebowanie osób neuronietypowych, ale także - co niemniej ważne - na poziomie fabuły przybliżałby ich codzienność, sposób funkcjonowania i budowania relacji to naturalna konsekwencja wdrożenia „Niebieskiej Strefy”.

– Z punktu widzenia społecznego, poznawczego, a także artystycznego, to ważne przedsięwzięcie, realizowane z myślą o wszystkich widzach, ze szczególnym uwzględnieniem tych w spektrumautyzmu i cieszę się, że jest ono realizowane właśnie w naszym teatrze – podkreśla Kotański.

Sztuka jest również efektem konsultacji, do których zaangażowano specjalistów z KrajowegoTowarzystwa Autyzmu Odział w Kielcach - prezeskę instytucji Paulinę Papkę oraz jej zastępczynię Paulinę Kosno.

– Pierwsze próby „Niko” już za nami. Rozpoczęliśmy je od warsztatów sensorycznych i szkolenia na temat autyzmu. Ten spektakl to wyzwanie dla twórców, ale i ogromna radość – tłumaczy Papka.

O czym będzie spektakl?

– Pragniemy stworzyć inkluzywną i przystępną opowieść, która będzie dotykać takich tematów jak: kłopoty z nawiązywaniem relacji, pragnienie posiadania bliskich więzi, samotność. Zależy nam nastworzeniu historii, która może okazać się ciekawa zarówno dla osób w spektrum, jak i osób neurotypowych – dodaje Zofia Gustowska, reżyserka spektaklu.

Tekst sztuki napisała Joanna Muller, scenografię przygotuje Natalia Kozłowska, a o muzykę zadba Bartosz Prosuł. Za produkcję całości odpowiada Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Premiera „Niko” odbędzie się 28 października 2023 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Powstanie spektaklu jest dofinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wsparcia finansowego udzielili także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Ambasadorem projektu Niebieska Strafa jest poseł RP Krzysztof Lipiec, który nie kryje zadowolenia z faktu, że coraz więcej instytucji kultury wspiera osoby w spektrum autyzmu.

– Cieszę się, że organizatorzy wyszli z inicjatywą takiego projektu. Muszę przyznać, że to wyjątkowy pomysł, aby na tak szeroką skalę umożliwić osobom w spektrum autyzmu udział w życiu publicznym i kulturalnym. Problematyka takich osób jest mi znana od dawna, więc tym bardziej czuję satysfakcję, że mogę im pomóc – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO