Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Coraz bliżej spektaklu dla osób w spektrum autyzmu

czwartek, 24 sierpnia 2023 13:40 / Autor: Weronika Karyś
Coraz bliżej spektaklu dla osób w spektrum autyzmu
Fot. Mateusz Wolski
Coraz bliżej spektaklu dla osób w spektrum autyzmu
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W kieleckim Teatrze imienia Stefana Żeromskiego trwają próby do nowego spektaklu dla osób w spektrum autyzmu „NIKO”. To zwieńczenie projektu „Niebieska strefa” realizowanego przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia we współpracy z Krajowym Towarzystwem Autyzmu.

„NIKO” to ministudium niezręcznych początków przyjaźni. To krótka i przystępna opowieść o poczuciu samotności, o kłopotach z nawiązywaniem relacji i pragnieniu posiadania bliskich więzi. Spektakl ma wychodzić naprzeciw potrzebom neuroróżnorodnej widowni.

– Już teraz zapraszam do Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie 28 października odbędzie się kolejna wyjątkowa rzecz z myślą o osobach w spektrum. Powstanie spektakl teatralny w reżyserii Zofii Gustowskiej. Będzie to pierwszy tego typu spektakl w Polsce, być może nawet w Europie. Już zaczęliśmy próby – mówi Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia i aktor w Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

– Trzy lata temu pojawiła się myśl o spektaklu przyjaznym osobom w spektrum autyzmu, dziś ta myśl się materializuje. Powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi to nic nie powiedzieć – mówi Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Przypomnijmy, że ambasadorem projektu „Niebieska strefa” jest poseł RP Krzysztof Lipiec. 

– Cieszę się, że organizatorzy wyszli z inicjatywą takiego projektu. Muszę przyznać, że to wyjątkowy pomysł, aby na tak szeroką skalę umożliwić osobom w spektrum autyzmu udział w życiu publicznym i kulturalnym. Problematyka takich osób jest mi znana od dawna, więc tym bardziej czuję satysfakcję, że mogę im pomóc – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO