Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niebieska Strefa zagościła w Kinie Moskwa

wtorek, 27 grudnia 2022 10:03 / Autor: Weronika Karyś
Niebieska Strefa zagościła w Kinie Moskwa
Fot. Mateusz Wolski
Niebieska Strefa zagościła w Kinie Moskwa
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Kino Moskwa, wzorem innych kieleckich instytucji kultury, uruchomiło Niebieską Strefę, czyli specjalny system komunikacji dla osób w spektrum autyzmu. Ten ma wyrównywać szanse w korzystaniu z oferty danej placówki. „Moskwa” to pierwsze kino w regionie świętokrzyskim, w którym funkcjonuje Niebieska Strefa.

– Gdy dowiedzieliśmy się od specjalistów z Krajowego Towarzystwa Autyzmu, że osoby w spektrum autyzmu bardzo lubią oglądać filmy, dokumenty, materiały video od razu byliśmy przekonani do tego, aby Niebieska Strefa powstała w kinie – mówi Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, które wraz z kieleckim KTA współtworzy przestrzenie przyjazne osobom ze specjalnymi potrzebami.

– Wybór padł na Moskwę, bo to kino z tradycjami, kameralne, w którym łatwiej o intymną atmosferę, a zarządzający kinem z ogromną otwartością przyjęli nasz pomysł – dodaje.

Niebieska Strefa w Kinie Moskwa obejmuje przestrzeń przed kasą, sklepik oraz obie sale kinowe. Wejście do budynku zostało oznaczone specjalną naklejką, dalej do kasy biletowej prowadzą kolejne oznaczenia ze strzałkami. Na miejscu osoby mające trudności w mówieniu i komunikacji mogą skorzystać ze specjalnych kart informacyjnych. Na ich postawie pracownicy kina udzielają wsparcia i służą pomocą. Wszystko jest proste i zrozumiałe.

Niebieskie Strefy oprócz Kina Moskwa funkcjonują także w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, Kieleckim Centrum Kultury, Poczytalni na Dworcu Autobusowym w Kielcach, Instytucie Dizajnu, Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Docelowo w całym regionie świętokrzyskim do końca 2023 roku wdrożonych zostanie czternaście Niebieskich Stref. 

Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO