Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Studenci UJK będą poznawać chiński język i kulturę

wtorek, 19 marca 2019 16:57 / Autor: Magdalena Nowak
Studenci UJK będą poznawać chiński język i kulturę
Studenci UJK będą poznawać chiński język i kulturę
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Na Uniwersytecie Jan Kochanowskiego będzie lektorat języka chińskiego oraz zajęcia poświecone kulturze chińskiej. Profesor Jacek Semaniak, rektor uniwersytetu, podpisał w tej sprawie porozumienie z Han Xinzhongiem, dyrektorem Instytutu Konfucjusza w Krakowie oraz profesorem Adamem Jelonkiem, pełnomocnikiem rektora ds. internacjonalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem Instytutów Konfucjusza jest propagowanie chińskiego języka,  kultury oraz  chińskiej sztuki poprzez organizację wystaw, przeglądów filmowych czy prelekcji. – Żyjemy w świecie globalnym, Chiny to potężny partner polityczny i gospodarczy, o szerokich możliwościach. Myślę, że ta inicjatywa przyczyni się do tego, że niektórzy z naszych studentów powiążą swoje życie zawodowe z jakąś współpracą pomiędzy Polską a Chinami – podkreślił Jacek Semaniak, rektor UJK. –  Na ten moment inicjatywą zainteresowało się około 300 osób, ponad 200 studentów i kilkudziesięciu pracowników naukowo-dydaktycznych naszego uniwersytetu. W tej grupie są osoby, które mają za już sobą podróże do Chin, a także takie które interesują się tym krajem – uzupełnił rektor.

Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie Han Xinzhongiem podkreślił, że kieleccy studenci są otwarci na chińską kulturę. – Będą prowadzone zajęcia z języka chińskiego, imprezy mówiące o kulturze tego kraju. Studenci odwiedzą też Chiny aby sami mogli poczuć jak się tam żyje i funkcjonuje – dodał.

W 2006 roku utworzono pierwszy w Polsce Instytut Konfucjusza w Krakowie. Powstał przy Uniwersytecie Jagiellońskim, jako wydzielona jednostka administracyjna. –Mamy bardzo dużo partnerów z Chin. Jest ogromna otwartość na to, żeby uruchamiać wspólne programy studiów czy programy badawcze. Nauka języka chińskiego w tej chwili jest marginalnym elementem korzyści – mówił profesor Adam Jelonek, pełnomocnik rektora ds. internacjonalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Takie działania budują otwartą społeczność akademicką – uzupełnia profesor Jelonek.

 W Polsce działają już cztery takie instytuty: w Krakowie,  Opolu, Poznaniu i Wrocławiu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO