Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mija 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak uczcimy bohaterów [PROGRAM]

czwartek, 01 sierpnia 2024 06:56 / Autor: Michał Łosiak
Mija 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak uczcimy bohaterów [PROGRAM]
Mija 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak uczcimy bohaterów [PROGRAM]
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dokładnie 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 Polskie Państwo Podziemne stanęło do walki z Niemcami rozpoczynając Powstanie Warszawskie. Hołd bohaterom oddamy podczas oficjalnych uroczystości i wydarzeń towarzyszących.

Dziś (1 sierpnia) o godzinie 15.45 rozpocznie Msza Święta w Kościele Garnizonowym w intencji poległych za wolność.  Z kolei o godzinie 17 - oficjalne uroczystości na Skwerze Szarych Szeregów. Równolegle środowiska narodowe i patriotyczne zapraszają na rondo Giedroycia, aby uczcić godzinę „W”. W tym czasie przez minutę w całych Kielcach zabrzmią syreny alarmowe.

– Przed oficjalną częścią, o godzinie 12, znicze zostaną zapalone na grobie powstańca warszawskiego Wacława Wilka-Wilczyńskiego ps. „Mały”, który spoczywa na Cmentarzu Starym w Kielcach – informuje Dariusz Skrzyniarz, rzecznik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

W upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach zaangażuje wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych przy ŚCR w Czarnieckiej Górze. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17. Zaplanowany został między innymi apel z prezentacją multimedialną.

Wcześniej, bo o godzinie 11 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach zostanie otwarta wystawa „Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew”.  

– Na wystawie, przygotowanej przez Wydział Gromadzenia, Ewidencji i Opracowania Zbiorów, znalazły się eksponaty z prywatnej, gromadzonej przez kilkadziesiąt lat, kolekcji pracownika biblioteki – Roberta Wiśniewskiego, w tym militaria (m. in. oryginały i repliki broni), elementy umundurowania oraz inne żołnierskie akcesoria – mówi Sylwester Kasprzyk, dyrektor biblioteki. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia. Swoją wystawę zaplanowała także Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Z kolei od godziny 16.30 do 17.30 przed hotelem „Bristol” spotkamy Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy w powstańczych mundurach oddadzą hołd bohaterom.

W piątek (2 sierpnia) o godzinie 12 w sali konferencyjnej Delegatury IPN zaplanowano zaś specjalną debatę historyczną o „Akcji Burza” na Kielecczyźnie.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO