MIASTO
[Interwencja] Kolejne nieskoszone tereny w Kielcach. Co na to zarządca?
Słuchaczka zadzwoniła do nas z problemem. Chciała pokazać swoim wnukom pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej na kieleckiej Grabinie, zastała jednak zaniedbaną okolicę. Pojechaliśmy na miejsce z aparatem fotograficznym, teren faktycznie wyglądał na zarośnięty. Okazało się jednak, że nie należy on do Miasta Kielce, a do Wspólnoty Gruntowo-Leśnej byłej Wsi Czarnów – jest to teren prywatny. Zarządca zapewnia jednak, że okolica zostanie w najbliższym czasie skoszona.
Na początku zwróciliśmy się ze sprawą do Urzędu Miasta Kielce. Uzyskaliśmy jednak odpowiedź, że teren nie jest w administracji miasta.
– On należy do Wspólnoty Gruntowo-Leśnej byłej Wsi Czarnów, kwestia utrzymania porządku leży po stronie zarządcy terenu – wyjaśnia Agnieszka Rokita z Biura Prasowego Urzędu Miasta. Dodaje, że Miasto wynajmuje od wspólnoty ścieżkę geologiczną i dofinansowuje jej utrzymanie w czystości. Te informacje potwierdza Dawid Detka, przewodniczący Wspólnoty Gruntowo-Leśnej byłej Wsi Czarnów.
– Nasza umowa zawarta z Prezydentem Miasta Kielce obejmuje tylko ciąg ścieżki edukacyjnej, tzw. ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej, o szerokości 2 m i długości 1,5 km, biegnącej od skrzyżowania ul. Grabinów z ul. Bernardyńską (w rejonie pomnika "Gwarków"), poprzez górę Dalnię i górę Grabinę, obok Szybu Św. Barbary, do kamieniołomu po byłej Kopalni Czarnów. Ścieżka przebiega w granicach "Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Grabina-Dalnia", objętego ochroną prawną. Oś ścieżki, o której mowa, oznaczona została kolorem czarnym na załączonej mapie. Sprzątanie tych terenów odbywa się cyklicznie od 2 do 4 razy w miesiącu. Koszenie zgodnie z umową obejmuje dwa cykle w czerwcu i wrześniu – wyjaśnia.
Jak dodaje nasz rozmówca, w ostatnim czasie nastąpił duży przyrost trawy i roślin. Z tego powodu wspólnota zawnioskowała do Urzędu Miasta o przesunięcie drugiego etapu koszenia na sierpień.
– Pomnik znajduje się na prywatnej działce nr 549 należącej do naszej Wspólnoty. Teren w jego obrębie sprzątany jest i koszony zgodnie z harmonogramem prac wynikającym z umowy, pomimo tego, że teren ten nie jest w niej uwzględniony, a miasto nie przekazuje na ten cel żadnych środków. Po zatwierdzeniu nowego terminu koszenia, nasza Wspólnota, jak we wszystkich latach poprzednich, wykona z własnych środków prace związane z koszeniem w jego otoczeniu – zaznacza Dawid Detka.
Pomnik przy ulicy Grabinów, w kierunku zachodnim za Karczówką, odsłonięto 10 kwietnia 2011 roku, w pierwszą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Jest to głaz z tablicą pamiątkową, wmurowaną urną z ziemią z miejsca katastrofy oraz brzozowy krzyż.