Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

W filharmonii utworami namalują kobiety

piątek, 10 marca 2023 09:28 / Autor: Łukasz Czerwiak
W filharmonii utworami namalują kobiety
W filharmonii utworami namalują kobiety
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Już dzisiaj, w piątek, 10 marca, w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć koncert symfoniczny „Portrety kobiet”. Skrzypaczkę Kamilę Wąsik-Janiak oraz Orkiestrę Symfoniczną FŚ poprowadzi dyrygent Piotr Wacławik.

– Symfoniczne utwory są połączeniem różnych źródeł, z których kompozytorzy czerpali inspiracje. Sięgnęli oni po wątki literackie lub po tematy z dzieł muzycznych kolegów po fachu. Jednak w każdym z nich pojawia się jeden motyw – oczywiście kobiecy. Piątkowy koncert nawiąże do Międzynarodowego Dnia Kobiet – informuje Sylwester Furmańczyk z impresariatu Filharmonii Świętokrzyskiej.

Skrzypaczka Kamila Wąsik jest solistką i kameralistką, a także pedagogiem. W roku 2020 została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009), a w 2006 roku otrzymała II nagrodę z rąk przewodniczącego jury prof. Zakhara Brona.

Z kolei dyrygent Piotr Wacławik od sezonu artystycznego 2022/2023 pełni funkcje asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej. Jest również dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz doktorantem i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie. Wacławik jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach dyrygenckich.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19 w sali koncertowej FŚ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO