Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Przed nami wieczór hitów amerykańskich

piątek, 20 października 2023 12:02 / Autor: Łukasz Czerwiak
Przed nami wieczór hitów amerykańskich
Fot. Filharmonia Świętokrzyska
Przed nami wieczór hitów amerykańskich
Fot. Filharmonia Świętokrzyska
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Już dziś (20 października), szósty Koncert Akademicki w Filharmonii Świętokrzyskiej. O godzinie 18:30 w sali koncertowej rozpocznie się wieczór hitów amerykańskich.

Każdy Koncert Akademicki nie rozpoczyna się uwerturą, lecz wykładem. Dzisiaj  wygłosi go dr Małgorzata Banasińska-Barszcz, z Politechniki Świętokrzyskiej. Tematem wystąpienia będzie działalności polskich kompozytorów filmowych w Hollywood.

– Rozpoczniemy od „Koncertu warszawskiego” Richard Addinsell, czyli utworu znanego, popularnego i lubiany, choć krótkiego, bo przecież związanego z filmem. Potem nieco zapomniany, może bardziej znany z piosenek niż twórczości symfonicznej, Henryk Wars, i jego równie krótki, też 10-minutowy „Koncert na fortepian i orkiestrę” – opowiada Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, który dzisiaj poprowadzi orkiestrę.

Podczas koncertu wystąpi także pianista Andrzej Ślązak.

– W drugiej części suita z „West Side Story”, Leonarda Bernsteina i poemat „Amerykanin w Paryżu”. Można powiedzieć, że będzie to wieczór hitów amerykańskich, nawet jeśli one są częściowo polskie – dodaje Rogala.

Bilety można kupić online oraz w kasie filharmonii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO