KULTURA
Da się pić z fletu? Tak, jeśli to... stary kielich. W Muzeum Narodowym ciekawy wykład o dawnej zastawie stołowej
W niedzielne południe w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich mogliśmy posłuchać wykładu Anny Pierzak, specjalistki z Muzeum Narodowego, o dawnych, pięknych wyrobach ze szkła - XVII, XVIII i XIX – wiecznych szklanych elementach zastawy stołowej. Była to również okazja do obejrzenia wystawy „O stołach i Bankietach Pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”.
Wykład nosił intrygujący tytuł „Butelki z winem i wodą stawiano każdemu, albo flaszę na dwóch. O Szkle na biesiadnym stole” i dotyczył historii zmian formy szklanych naczyń i ich zdobnictwa na przestrzeni wieków. Eksponaty prezentowane na wystawie przyjechały do Kielc z różnych miejsc Polski, między innymi z Muzeum Narodowego w Poznaniu i Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.
Co można było zobaczyć? Na przykład pochodzący z lat 1720-1730 kielich flet zdobiony trzema sercami; kielich kulawka przyozdobiony herbami Polski, Litwy i Wettinów, którego powstanie datowane jest na połowę XVIII wieku; karafkę z herbami Prus i Dołęga, pochodzącą z lat 50. XVIII wieku.
Jak podkreśliła Anna Pierzak, w dawnych wiekach oprawa stołu miała bardzo duże znaczenie, gdyż świadczyła o splendorze domu i jego zasobności, dlatego też tak dużą wagę przywiązywano do jak najokazalszej dekoracji, zwłaszcza gdy podejmowano znamienitych gości. Stąd niezwykła wytworność zastawy - cecha charakterystyczna XVII, XVIII i XIX-wiecznych pańskich uczt.
http://emkielce.pl/kultura/o-biesiadnym-stole-w-muzeum-narodowym-w-kielcach#sigProGalleria3a323a2ab3