Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niebieska Strefa w Muzeum Narodowym w Kielcach

poniedziałek, 18 grudnia 2023 09:43 / Autor: Weronika Karyś
Niebieska Strefa w Muzeum Narodowym w Kielcach
Fot. Mateusz Wolski
Niebieska Strefa w Muzeum Narodowym w Kielcach
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich powstała Niebieska Strefa. To dwunasta instytucja kultury w województwie świętokrzyskim, która dołączyła do projektu wspierającego osoby w spektrum autyzmu.

Przypomnijmy, że Niebieskie Strefy działają już w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, Kieleckim Centrum Kultury, Poczytalni na Dworcu Autobusowym, Kinie Moskwa, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, Instytucie Dizajnu oraz Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, kawiarni Choco Obsessio, Muzeum Historii Kielc, a także w  Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" w Starachowicach i Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Teraz do grona dołączył dawny Pałac Biskupów Krakowskich.

– Zwiedzający dawny Pałac Biskupów Krakowskich, przy głównym wejściu do budynku odnajdą z łatwością tablice i informatory Niebieskiej Strefy, a te pozwolą im w przyjazny i bezpieczny sposób zwiedzić ekspozycje znajdujące się w Muzeum Narodowym. Oprócz oznaczeń wizualnych strefy pomocni w zwiedzaniu dla m.in. osób w spektrum autyzmu będą także pracownicy muzeum, którzy podczas szkolenia zostali uwrażliwieni na ich potrzeby – informuje Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, realizującego projekt.

W ramach inicjatywy powstał również pięciominutowy film instruktażowy, który ukazuje w jaki sposób Niebieska Strefa funkcjonuje w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Link do filmu: https://fb.watch/oZcoGrtnwj/ 

Do końca 2023 roku Niebieskie Strefy otwarte zostaną także w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Projekt „Niebieska Strefa” jest realizowany przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO