Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Poznaj litewską drogę Mojżesza

poniedziałek, 20 marca 2023 16:02 / Autor: Łukasz Czerwiak
Poznaj litewską drogę Mojżesza
Fot. Fb Muzeum Narodowe w Kielcach
Poznaj litewską drogę Mojżesza
Fot. Fb Muzeum Narodowe w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W kieleckim Muzeum Dialogu Kultur do 16 kwietnia można zobaczyć wystawę „Wędrówka Mojżesza”. Na antenie Radia eM Kielce, w rozmowie z Małgorzatą Cioroch opowiedział o niej dr Artur Ptak, kierownik muzeum.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy małej formy rzeźbiarskiej jest Daumantas Levas Todesas, litewski działacz społeczny, zaangażowany w ratowanie i ochronę dziedzictwa żydowskiego na Litwie.

– To jest nietypowa wystawa, ponieważ podejmuje trudny temat relacji żydowsko-litewskich. Pokazuje różne formy dialogu, który odbywa się w tamtym regionie. Przede wszystkim wystawa nawiązuje do pracy rzeźbiarza Jakovsa Bunki. Był on artystą ludowym, który w swojej twórczości podejmował tematykę zagłady. Bardzo mocno przeżył holokaust i wojnę, co odbiło później mocne piętno na jego twórczości  – opowiadał Artur Ptak, koordynator wystawy.

Posłuchaj całej rozmowy:

Ekspozycję można zobaczyć dzięki współpracy z Departamentem ds. Mniejszości Narodowych Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury. Dodatkowo towarzyszy ona festiwalowi sztuk „Między stronami”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO