Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Inauguracja sezonu artystycznego w filharmonii

piątek, 29 września 2023 16:35 / Autor: Łukasz Czerwiak
Inauguracja sezonu artystycznego w filharmonii
fot. fb Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach
Inauguracja sezonu artystycznego w filharmonii
fot. fb Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Rozpoczyna się sezon artystyczny 2023/2024 w Filharmonii Świętokrzyskiej. Na początek koncert symfoniczny z kompozycjami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Ludwiga van Beethovena.

Nowy sezon rozpoczną już dziś (29 września) o godzinie 19.

– Zaniemczmy muzyką polską, jak to mamy w zwyczaju. Najpierw Polonez A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina, zagramy go w instrumentacji Aleksandra Głazunowa. Co nie jest łatwą rzeczą, bo pianiści pieszczą niemal każdy dźwięk i potrafią robić jakieś niespodzianki. Orkiestra jest jednak pewnego rodzaju maszyną, gdzie owszem da się różne rzeczy zrobić, ale to zupełnie inne granie niż na fortepianie – opowiada Jacek Rogala, dyrektor filharmonii, który dzisiaj poprowadzi orkiestrę. Wspomniane tytuły, wraz z nią wykona pianistka Julia Kociuban, jedna z czołowych pianistek młodego pokolenia.

Jednak dzisiejszy koncert to tylko jedna z wielu repozycji do końca tego roku, jak podkreśla nasz rozmówca, będzie bardzo różnorodnie.

– Najbliższe miesiące będą u nas oczywiście bardzo pracowite. Proponujemy, jak zwykle szereg koncertów symfonicznych. Pracujemy, aby w każdy piątek była bardzo różna muzyka. Od arcydzieł, wielkich utworów, po ciekawostki, które niemal w ogóle się nie pojawiają. Ten repertuar pozwoli, abyśmy lepiej poznali pewne epoki – dodaje Rogala.

Ciekawie zapowiadają się także symfoniczne opracowanie popularnych wykonawców, takich jak 2 plus 1 czy Breakout.

– Będą także tradycyjnie, spotkania z młodym pokoleniem w ramach koncertów familijnych. Nie zabraknie koncertów kameralnych, wieczorów poezji, a także wystaw. Będzie bardzo dużo różnych atrakcji, dla każdego coś miłego – podsumowuje dyrektor.

W jesiennym kwartale nie może także zabraknąć festiwalu, który w stolicy województwa świętokrzyskiego jest od wielu lat. 31. Świętokrzyskie Dni Muzyki w tym roku zaplanowano w dniach: od 17 do 24 listopada.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO