Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ubodzy i potrzebujący zasiedli do wigilijnego stołu. Towarzyszyli im kieleccy biskupi

sobota, 23 grudnia 2023 12:16 / Autor: Wojciech Dudkowski
Ubodzy i potrzebujący zasiedli do wigilijnego stołu. Towarzyszyli im kieleccy biskupi
Ubodzy i potrzebujący zasiedli do wigilijnego stołu. Towarzyszyli im kieleccy biskupi
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Ubodzy, samotni, bezdomni i wszyscy chętni zasiedli do wigilijnego stołu. W Wojewódzkim Domu Kultury spotkanie przygotowała Caritas Diecezji Kieleckiej wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach. Do świętujących dołączyli kieleccy biskupi Jan Piotrowski, Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, przedstawiciele władz miasta oraz liczni wolontariusze.

- Przygotowaliśmy zupę grzybową, kapustę z grochem, krokiety z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, herbatę i ciasto. Sponsorami są Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Caritas - mówi Magdalena Gościniewicz, dyrektor MOPR.

Caritas organizuje wigilię dla potrzebujących w Kielcach od dekad. Pierwsze wieczerze odbywały się w noclegowniach i ogrzewalniach. Od wielu lat wszystkich gości przyjmuje Wojewódzki Dom Kultury.

- Dla wielu osób samotnych, bezdomnych, ubogich jest to dzień, na który czekają. Często nie mają miejsca ani towarzystwa, w ktorym mogliby godnie przeżyć Wigilię i święta. Wojewódzki Dom Kultury to godne miejsce na organizację takiego wydarzenia - w końcu ma w nazwie słowo "dom" - mówi ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej.

W organizację przyjęcia zaangażowanych jest wiele osób. Zainteresowanie pomocą ubogich, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia jest duże.

- Myślałem, że będziemy przygotowywać wszystko dwie godziny. Przyszło tylu wolontariuszy i pracowników MOPR, że wyrobiliśmy się w pół godziny. Wielu ludzi dobrej woli przyczyniło się do tego, że możemy się tu spotkać - darczyńcy, firmy, a także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Pomagają nam Kieleccy Patrioci - dodaje ks. Banasik.

Wigilia dla ubogich na stałe wpisała się w tradycję Kielc.

- Chcemy przybliżyć atmosferę świąt. Patrząc na liczbę obecnych, widzimy, że wiele jest osób ubogich, samotnych, że ich wspomagamy. Chcemy pomóc im odnaleźć drogę życiową, a dziś dzielimy się radością, szczęściem - podkreśla wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór.

Jak mówił Jezus w 12 rozdziale Ewangelii świętego Jana "Ubogich zawsze macie u siebie". Potrzebna jest stała pomoc, ale Boże Narodzenie jest czasem zrywu wielu serc.

- Wigilia i czas przedświąteczny wyzwala w wielu ludzkich sercach życzliwość, empatię, współczucie i miłość. Niezależnie od tego, jak bogate i rozwinięte są społeczeństwa, ubóstwo wciąż istnieje. Dziękuję Caritas i władzom miasta, że dziś tu jesteśmy - mówi Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Przygotowano miejsca przy stole i posiłek dla 400 osób. Zaineteresowanie było duże.

- Jestem tu pierwszy raz, z powodu biedy. Na święta życzmy sobie przede wszystkim zdrowia i żeby nie było biedy - mówi pani Karolina

- Jestem tu co roku, żeby w tak dużym gronie świętować, jest tu bardzo dobra i kulturalna atmosfera - zauważa pani Elwira.

Na zakończenie spotkania wszyscy potrzebujący otrzymali paczki świąteczne z żywnością i chemiągospodarczą , przygotowane przez sponsorów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO