Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kandydaci do diakonatu stałego rozpoczęli kolejny etap formacji

środa, 07 lutego 2024 20:19 / Autor: Łukasz Czerwiak
Kandydaci do diakonatu stałego rozpoczęli kolejny etap formacji
Kandydaci do diakonatu stałego rozpoczęli kolejny etap formacji
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W kościele pw. Świętej Trójcy w Kielcach odbyło się ad misio kandydatów do diakonatu stałego. Dokonał go biskup Jan Piotrowski.

Podczas Mszy Świętej Biskup Kielecki przyjął trzech kandydatów do diakonatu stałego, a także jednego aspiranta. W swoim słowie przypomniał na czym polega ich posługa.

– Podoba mi się bardzo, to co papież Franciszek powiedział: diakoni nie są przede wszystkim drugą kategorią kapłana. Stanowią cześć duchowieństwa i żyją swoim powołaniem w rodzinie i z rodziną. Są oddani służbie ubogim, którzy noszą w sobie odbicie Chrystusa cierpiącego. Są strażnikami służby w Kościele – powiedział biskup Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii:

Kandydatami do diakonatu stałego zostali Krzysztof Drozd, Robert Głodowski oraz Krzysztof Wójcik.

– Trudno nazwać to moją decyzją, to po prostu głos powołania. Na pewno dużo pracy duchowej i intelektualnej przede mną. Mam jednak podstawy, bo jestem po pięcioletnich studiach teologicznych. To pragnienie nie narodziło się dwa tygodnie temu, lecz dojrzewało od siedmiu lat. Żona od początku mnie wspiera i gdy wspomniałem jej, że chciałbym, to powiedział: jasne idź – opowiadał Krzysztof Wójcik z parafii bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach.

Mężczyźni za pół roku przyjmą pierwszą posługę, a będzie to lektorat. Za kolejne sześć miesięcy zostaną akolitami. Najprawdopodobniej w maju 2025 roku przyjmą święcenia diakonatu.

– Jestem już w służbie liturgicznej około 45 lat. W momencie, w którym biskup Jan ogłosił, że w naszej diecezji będzie diakonat stały, to pojawiły się w moim sercu myśli. Cały czas jestem w Kościele i staram się służyć Kościołowi, dlatego postanowiłem pójść w tym jeszcze dalej – stwierdził Krzysztof Drozd.

Z kolei aspirantem został Rafał Mogielski. Po przejściu półrocznej formacji zostanie on kandydatem. Tak jak wyżej wspomniani mężczyźni co pół roku będzie przyjmował kolejne posługi.

Kim jest diakon stały? Przeczytasz TUTAJ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO