Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski poświęcił obraz św. Karola Boromeusza

piątek, 10 listopada 2023 11:59 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski poświęcił obraz św. Karola Boromeusza
Magdalena Łukawska
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski poświęcił obraz św. Karola Boromeusza
Magdalena Łukawska
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W 400-setną rocznicę zakończenia epidemii, biskup Jan Piotrowski poświecił obraz św. Karola Boromeusza. To przez jego wstawiennictwo ówczesny Biskup Krakowski prosił o ustanie zarazy.

W latach 1622-1624 biskup Marcin Szyszkowski prosił o interwencję, obiecując wybudowanie kościoła pw. św. Karola za pomoc w zakończeniu epidemii. 400 lat później biskup Jan Piotrowski przewodniczył Mszy Świętej, w której dziękował za wstawiennictwo św. arcybiskupowi Mediolanu.

– Słowo Boże zaczerpnięte z liturgicznego wspomnienia św. Karola, daje nam sposobność, aby lepiej i mądrzej zrozumieć nasze chrześcijańskie powołanie. Człowiek musi wiedzieć siebie jako byt cielesny i duchowy, który zna sens swojego życia i wynikające z niego potrzeby. Zachowanie harmonii między ciałem, a duchem tworzy ludzki geniusz człowieka – powiedział biskup.

Posłuchaj całej homilii:

Poświęcony obraz namalowano w 2023 roku. Swoją kompozycją nawiązuje on do wizerunku znajdującego się w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach.

– Olejny obraz na płótnie sprowadzono z Włoch, a autor oryginału malowidła pochodzącego sprzed 1604 r. jest nieznany. Natomiast autorką kopii namalowanej z mojej inicjatywy jest Monika Tarnowska-Reszczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – wyjaśnia dr Jerzy Michta.

Ukazuje on postać mężczyzny z profilu w ujęciu do pasa, ubranego w czerwony mucet na komży, ze złożonymi na piersiach rękami do modlitwy.

– Postać świętego zwrócona jest w lewo w stronę krucyfiksu, na którego podstawie widzimy wyobrażenie czaszki Adama. Na stole przy krucyfiksie leży modlitewnik, a obok stoi klepsydra. Nad głową św. Karola Boromeusza widać świetlisty trójkąt z umieszczoną na nim sentencją: „Sic luceat lux vestra coram hominibus”, co się tłumaczy „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi”. Cytat ten pochodzi z Ewangelii św. Mateusza – dodaje Michta.

Obraz zostanie przeniesiony do drewnianego kościoła w kieleckim Białogonie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO