Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

SPORT

Wyjątkowe odznaczenie dla Kasprzyka

środa, 21 lipca 2021 08:08 / Autor: Damian Wysocki
Wyjątkowe odznaczenie dla Kasprzyka
fot. PZB
Wyjątkowe odznaczenie dla Kasprzyka
Damian Wysocki
Damian Wysocki

Marian Kasprzyk, wybitny pięściarz pochodzący ze świętokrzyskiej Kołomani, został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kasprzyk jest jednym z najwybitniejszych polskich bokserów w historii. W 1960 roku w Rzymie zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich. Cztery lata później w Tokio sięgnął po „złoto”. W finale wagi półśredniej pokonał Ricardasa Tamulisa ze Związku Radzieckiego. Nie przeszkodził mu w tym złamany palec.

– W przeddzień rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Tokio obchodzimy niezwykłą uroczystość. Wracamy do Tokio, ale do tego sprzed 57 lat – powiedział podczas uroczystości  wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

– Nie mam wątpliwości, że dla młodych adeptów sportu i boksu osoby takie jak Pan Marian Kasprzyk, z tak bogatym dorobkiem sportowym, są ogromnie ważne – podkreślał wicepremier Gliński.

– Bardzo dziękuję. Jestem bardzo wzruszony. Dzisiejsze odznaczenie świadczy o tym, że w Polsce dba się także o byłych zawodników. To szczególne docenienie człowieka – powiedział Marian Kasprzyk.

We wtorek Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowana została również wybitna lekkoatletka Ewa Kłobukowska, która 57 lat temu w Tokio zdobyła „złoto” w sztafecie 4x100 metrów oraz „brąz” na 100 metrów.

Z Marianem Kasprzykiem rozmawialiśmy w kwietniu tego roku, kiedy był gościem honorowym młodzieżowych mistrzostw świata w boksie, które odbyły się w Hali Legionów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO