Remis z Rosją po ogromnych emocjach

niedziela, 23 stycznia 2022 17:00 / Autor: Damian Wysocki

Po dwóch słabszych spotkaniach polscy szczypiorniści w kolejnym dostarczyli bardzo wielu emocji. W niedzielę, w trzeciej kolejce drugiej fazy Euro 2022, zremisowali z Rosją 29:29. Końcówka przyniosła niesamowite zwroty akcji. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Szymon Sićko z Łomży Vive Kielce.

Do gry, po otrzymaniu negatywnych wyników testów na koronawirusa, wrócili Maciej Gębala i Patryk Walczak. W meczowej „szesnastce” zabrakło Ariela Pietrasika i Macieja Pilitowskiego.

Lepsze otwarcie zaliczyli Rosjanie, którzy po ośmiu minutach prowadzili 5:2. Polacy mieli duże problemy ze sforsowaniem ich obrony.

Impuls do lepszej gry zawodnikom z pola dał Mateusz Zembrzycki. Bramkarz Azotów Puławy zanotował sześć obron z rzędu, a „biało-czerwoni” złapali bezpośredni kontakt. W 18. minucie przegrywali 6:7. Mogli prowadzić, ale szwankowała ich skuteczność.

Koncert w bramce kontynuował Mateusz Zembrzycki, który w pierwszej połowie odbił 10 z 16 piłek, co dało mu 67-procentową skuteczność. Atak dalej pozostawiał wiele do życzenia, ale Polacy prowadzili do przerwy 13:12.

Na początku drugiej części „biało-czerwoni” odskoczyli na dwie bramki, ale rywale szybko doprowadzili do remisu, a w 40. minucie prowadzili 18:17. Podopieczni Patryka Rombla popełniali za dużo błędów własnych.

Rosjanie zyskali dwa trafienia przewagi, ale Polacy nie zamierzali odpuszczać. W 47. minucie przebojową akcją popisał się Michał Olejniczak i doprowadził do remisu 23:23.

Kolejne fragmenty przyniosły wymianę ciosów i emocjonującą końcówkę. Szala zwycięstwa przechylała się to w jedną, to w drugą stronę. Minutę przed końcem Rosjanie stracili piłkę przy sygnalizacji gry pasywnej.

Patryk Rombel wziął czas, a jego podopieczni mieli 34 sekundy na rozegranie ostatniej akcji. Za dyskusję z arbirami czerwoną kartką ukarany został rosyjski selekcjoner Velimir Petković. „Biało-czerwoni” kończyli z przewagą jednego zawodnika. Na trzy sekundy przed końcem gola na 29:28 rzucił Michał Daszek.

Rosjanie wzięli jeszcze czas… i zdążyli odpowiedzieć. Cudownym rzutem z 15 metrów popisał się Siergiej Kosorotov. Lewy rozgrywający zrobił to po... czterech krokach, jednak francuskie sędziny nie dopatrzyły się nieprawidłowości, newet po wideoweryfikacji.

We wtorek, na zakończenie swoich zmagań na mistrzostwach, Polska zagra z Hiszpanią.

Polska – Rosja 29:29(13:12)

Polska: Kornecki, Zembrzycki – Krajewski 2, Czuwara 1, Sićko 8, Chrapkowski 1, Przytuła, Olejniczak 1, Jędraszczyk, Daszek 6, Moryto 6, Gębala, Syprzak 1, Dawydzik 2, Walczak 1

STATYSTYKI ZAWODNIKÓW ŁOMŻY VIVE KIELCE:

Mateusz Kornecki: czas gry: 22:52

Michał Olejniczak: 1 bramka, 2 rzuty, 50 proc. skuteczności, 2 kary, 7 asyst, 2 straty, 1 błąd techniczny, 1 przechwyt, 1 sprokurowany karny, czas gry: 49:16

Szymon Sićko: 8 bramek, 10 rzutów, 6 asyst, 2 straty, 4 błędy techniczne, 1 przechwyt, czas gry: 35:28

Arkadiusz Moryto: 6 bramek, 7 rzutów, 86 proc. skuteczności, 2 asysty, 1 błąd techniczny, czas gry: 56:03