Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Znamy wyniki rekrutacji do szkół średnich. Prawie dwa tysiące osób nie dostało się do wymarzonej szkoły

wtorek, 16 lipca 2019 17:25 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Poznaliśmy wyniki rekrutacji do szkół średnich w województwie świętokrzyskim. W całym regionie do wszystkich placówek aplikowało około 20 tysięcy uczniów, z czego około 2 tysięcy nie dostało się do wymarzonej szkoły. W samych Kielcach więcej niż jedną placówkę wybrało 432 uczniów.

W tym roku o miejsca w szkołach średnich ubiegali się absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów. Stąd na terenie naszego województwa i całej Polski odbywały się dwie oddzielne rekrutacje i były prowadzone różne podstawy programowe. W Kielcach największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Śniadeckiego, VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego oraz III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida.

Wśród techników największym zainteresowaniem cieszyły się Technikum numer 4 w Zespole Szkół Elektrycznych, Technikum numer 2 w Zespole Szkół Mechanicznych i Technikum numer 7 w Zespole Szkół Informatycznych.

- Do szkół w Kielcach nie dostały się 432 osoby, ale mamy 429 wolnych miejsc, zatem nie będzie takiego ucznia, który zostałby na lodzie. Teraz wszyscy muszą dostarczyć do placówek oryginały dokumentów, a z naszego doświadczenia wynika, że około 10 do 20 procent nie przynosi oryginałów świadectw, przez co robią się miejsca dla innych - mówi Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc i dodaje: - W związku z reformą edukacji konkurencja jest większa niż zazwyczaj i nie wszyscy dostaną się do swoich wymarzonych szkół, ale najważniejszą informacją jest to, że nikomu miejsca nie zabraknie.

Wśród uczniów, którzy wybrali więcej niż jedną szkołę był Wiktor Makówka z Kielc, który miał świadectwo z czerwonym paskiem i średnią 4,90. - Na pierwszym miejscu wybrałem Liceum im. Żeromskiego, na drugim był Słowacki, a na trzecim Sawicka. Dostałem się do szkoły, którą wybrałem na drugim miejscu, na profil matematyczno-geograficzny z angielskim, ale też jestem z tego zadowolony. Trochę się stresowałem. Spodziewałem się, że nie dostanę się do szkoły, którą wybrałem na pierwszym miejscu, ponieważ Żeromski był najbardziej obleganym liceum w tym roku, a na profil, na który się wybrałem było tylko 30 miejsc - powiedział.

W całym województwie do szkół średnich aplikowało około 20 tysięcy uczniów, z czego do placówek pierwszego wyboru zakwalifikowało się około 18 tysięcy. Wśród nich są też tacy, którzy dostali się do więcej niż jednej szkoły, na przykład do czterech placówek. - Do 24 lipca wszyscy mają obowiązek złożyć oryginały dokumentów tylko w jednej szkole, tym samym wyrażając wolę rozpoczęcia nauki od 1 września i uwalniając pozostałe miejsca - informuje Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty.

- W tej chwili jest trochę nerwowa sytuacja związana z tym, że są uczniowie, którzy mają czerwony pasek, ale nie zostali przyjęci, bo liczy się jeszcze wynik egzaminu zewnętrznego i dodatkowe wpisy na świadectwie szkolnym. Myślę, że trzeba zachować spokój, bo dla każdego absolwenta na pewno znajdzie się miejsce - dodaje wicekurator.

Teraz rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca, która potrwa do 26 lipca. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 21 sierpnia, a 30 sierpnia dowiemy się, kto został do szkoły przyjęty lub nie.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO