REGION
Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Kiedy zapisy dla całej populacji?
Rząd ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Zakładają one m.in. zwiększenie liczby punktów szczepień oraz poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej iniekcje. Zniknie również II i III etap, a od 12 kwietnia rozpoczną się szczepienia populacyjne.
Jedną z najważniejszych zmian, jaką zapowiedział rząd jest rezygnacja z II i III etapu w Narodowym Programie Szczepień. Osoby z chorobami przewlekłymi nie będą traktowane priorytetowo. – Od 12 kwietnia rozpoczynamy zapisy dla rocznika 1962, a później przez kolejne dwa tygodnie będzie trwała rejestracja do rocznika 1973 – zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień. Dodał, że uwolnienie szczepień dla wszystkich nastąpi prawdopodobnie w maju.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do końca II kwartału zaszczepionych zostanie 20 milionów osób, a do końca sierpnia preparat przyjmą wszyscy chętni.
Kolejną zmianą będzie zwiększenie liczby punktów szczepień. Do tej pory iniekcje odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych, szpitalach rezerwowych i węzłowych. Wkrótce Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę również w punktach samorządowych, drive thru, zakładach pracy i aptekach. Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
– Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać około pięć milionów dawek szczepionek, a ilości deklarowane sięgają siedmiu milionów – poinformował Michał Dworczyk. – Przygotowujemy system na te dostawy. Poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach – dodał szef KPRM.
W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Poszerzona zostanie też kadra szczepiąca. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz. Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni go i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
Harmonogram zapisu na szczepienia:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972