Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Będą produkować ekologiczny, zielony wodór

czwartek, 25 listopada 2021 14:56 / Autor: Michał Łosiak
Będą produkować ekologiczny, zielony wodór
Będą produkować ekologiczny, zielony wodór
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Na zielony wodór stawiają Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych i zapowiadają gigantyczną produkcję tego surowca w oparciu o specjalny klaster. Do współpracy zaproszono przedstawicieli władzy, instytucje oraz przedsiębiorstwa.

Cały projekt podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza ma zostać zrealizowana do 2023 roku. W przeciągu dwóch lat ma zostać uruchomiony elektrolizer, który będzie produkował zielony wodór z zeroemisyjnych źródeł energii i wody pochodzącej z kopalni. W oparciu o ten surowiec mają funkcjonować maszyny górnicze. Drugi etap, zaplanowany do 2025 roku, zakłada wykorzystanie większej instalacji do produkcji wodoru, który ma zostać przekazywany partnerom z klastra, przede wszystkim związanym z transportem. Do roku 2030 produkcja ma osiągnąć wielkość 50 tysięcy ton zielonego wodoru.

Grafika Prasowa  2

– Zastanawialiśmy się, jak można uczynić naszą działalność jeszcze bardziej przyjazną środowisku. Zauważyliśmy, że paliwem przyszłości jest zielony wodór, dlatego podjęliśmy odpowiednie działania. Pierwszym krokiem było uruchomienie transportu w oparciu o paliwo LNG, ale docelowo chcemy przejść całkowicie na wspomniany zielony wodór. W przyszłości będzie to główne źródło do napędzania maszyn i samochodów – podkreśla Szczepan Ruman, prezes ŚKSM.

Do współpracy, w ramach Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, zaproszono kilkadziesiąt firm, instytucji, ale także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

– Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Myślę, że będzie to ogromny wkład regionu w zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych – zauważa Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. czystego powietrza.

Ważnym partnerem klastra mają być Kielce. Zielony wodór ma być wykorzystywany przez transport miejski.

– Z wielką uwagą przystąpiliśmy do klastra. Jeśli chcemy mówić o transporcie zeroemisyjnym, to mamy do wyboru albo autobusy elektryczne, albo wodorowe. Wiele samorządów zastanawia się, skąd pozyskać paliwo wodorowe. Jest ono obecnie transportowane z zagranicy. Możliwość zapewnienia dostępu do niego na miejscu jest bardziej opłacalna – tłumaczy Agata Wojda, wiceprezydent Kielc.

W czwartek, 25 listopada, w Kopalni Jaźwica deklarację uczestnictwa w Świętokrzyskim Klastrze Wodorowym podpisało 26 instytucji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO