Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wyborczy niezbędnik

wtorek, 02 kwietnia 2024 15:35 / Autor: Maciej Piętka
Wyborczy niezbędnik
Wyborczy niezbędnik
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Już 7 kwietnia mieszkańcy Kielc wybiorą swoich przedstawicieli w wyborach samorządowych. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy poradnik wyborczy, który składa się z wszystkich najważniejszych informacji.

Wszystkie komitety zostały zarejestrowany jakiś czas temu. Oznacza to, że nie będą mogły zmienić już ani składu osobowego swoich list, ani miejsc kandydatów na zarejestrowanej liście.

W wyborach samorządowych nie można oddać głosu będąc poza granicami kraju. Każdy z wyborców oddaje swój głos w obwodzie głosowania, który jest przypisany do miejsca jego stałego zamieszkania.  Adres obwodowej komisji wyborczej jest udostępniony w aplikacji mObywatel. Wystarczy po zalogowaniu do aplikacji wybrać zakładkę „wybory” i sprawdzić właściwy obwód i okręg w poszczególnych wyborach do rady, powiatu i sejmiku województwa Można też skorzystać z wyszukiwarki obwodów, która będzie udostępniona na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Komisje zostaną otworzone o godzinie 6, a zamknięte o 21.

Mieszkańcy Kielc otrzymają trzy karty do głosowania: na prezydenta, do rady miasta i do sejmiku województwa. Z kolei mieszkańcy np. miast nie na prawach powiatu otrzymają… jedną więcej:  w wyborach na wójta, do rady gminy, do rady powiatu oraz do sejmiku województwa.

Aby zagłosować należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem (np. dowód osobisty). Wylegitymować można się także elektronicznie przy użyciu aplikacji mObywatel. Głos oddajemy jednak na klasycznej, papierowej karcie. Robimy to poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym kandydacie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO