Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Województwo zaciąga sporą pożyczkę. Aż 144 miliony złotych

piątek, 25 października 2019 04:05 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Michał Łosiak

Nawet 144 miliony złotych pożyczki może zaciągnąć województwo świętokrzyskie w Banku Rozwoju Rady Europy. To kwota maksymalna, którą samorząd będzie mógł zaciągnąć w kilku transzach do 2021 roku. Pozyskane środku mają być przeznaczone na dokończenie najważniejszych inwestycji w regionie.

Jak mówi skarbnik województwa świętokrzyskiego, Maria Fidzińska-Dziurzyńska, koszt zaciągniętego zobowiązania ustalono wstępnie na ok. 35 milionów złotych. Oznacza to, że przy maksymalnym wykorzystaniu limitu kredytowego nasze województwo spłaci blisko 180 milionów złotych. – To dobry dzień dla naszego banku i waszego regionu. Dzięki tej umowie zapewnimy finansowanie projektów w zakresie infrastruktury, ochronie zdrowia i kultury. Jesteśmy niezwykle zainteresowani również inwestycjami związanymi z projektami społecznymi. Zaczynamy dobrą współpracę z województwem świętokrzyskim – mówił Rolf Wenzel, gubernator Banku Rozwoju Rady Europy.

Jak podkreśla Andrzej Bętkowski, stabilność budżetowa naszego regionu jest zagwarantowana. – Odrabiamy pewne zapóźnienia dotykające naszej części Polski i będziemy chcieli to naprawić. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem przez ekspertów banku. Mam nadzieję, że inwestycje realizowane za pomocą tej pożyczki przyczynią się do rozwoju świętokrzyskiego – tłumaczył marszałek Andrzej Bętkowski.

Pozyczka1

Termin spłaty poszczególnych części zobowiązania to 20 lat z możliwością pięcioletniej karencji w spłacie kapitału. Pierwsza transza kredytu zostanie zaciągnięta do końca 2019 roku i wyniesie 50 milionów złotych. Wysokość następnych będzie ustalana w zależności od potrzeb budżetowych.

Wśród najważniejszych inwestycji planowanych do sfinansowania ze środków pożyczki Banku Rozwoju Rady Europy znajdą się m.in. rozbudowa drogi wojewódzkiej Busko Zdrój – Nowy Korczyn – Borusowa, obwodnica Włoszczowy, budowa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, przebudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego, czy rozbudowa i doposażenie na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii.

Pozyczka2

Województwo świętokrzyskie będzie musiało wykorzystać zaciągniętą kwotę pożyczki do 2024 roku.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO