Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wojewódzki Szpital Zespolony ma nową pracownię

czwartek, 26 lipca 2018 12:15 / Autor: Magdalena Nowak
Wojewódzki Szpital Zespolony ma nową pracownię
Wojewódzki Szpital Zespolony ma nową pracownię
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otwarto Pracownię Diagnostyki i Leczenia chorób plamki żółtej. Szpital będzie mógł objąć opieką większą ilość pacjentów niż dotychczas i maksymalnie skrócić czas oczekiwania od momentu wykrycia choroby do wdrożenia leczenia.

Uroczystość otwarcia pracowni rozpoczęła się od poświęcenia pomieszczenia przez księdza kapelana Sylwestra Iwana –Panie Boże Ty wszystko widzisz, oby nasi pacjenci też tak dobrze wszystko widzieli, niech ta pracownia będzie dla nich wsparciem  - powiedział podczas błogosławieństwa kapłan.

-Na ten moment czekaliśmy bardzo długo. Nowa pracownia dedykowana jest pacjentom ze schorzeniami plamki żółtej, w których szybkość wdrożenia leczenia ma bardzo istotny wpływ na rokowanie. Do tej pory pacjent od momentu wykrycia choroby do czasu podania zastrzyku doszklistkowego czekał nawet kilka miesięcy. Powstanie tej placówki będzie szybką ścieżką diagnostyczną i leczniczą dla dużej grupy pacjentów z województwa świętokrzyskiego i nie tylko – powiedział Michał Biskup Kierownik Kliniki Oddziału Okulistyki Szpitala Zespolonego. –Schorzenie plamki żółtej zwłaszcza AMD nazywane jest ślepotą XXI wieku, dotyczy coraz liczniejszej grupy chorych i coraz młodszych chorych – dodał lekarz.

- Zależy nam aby Klinika Okulistyki nieustannie się rozwijała i wprowadzała nowe innowacyjne metody. Mieliśmy możliwość dofinansowania sprzętu do nowej pracowni i to zrobiliśmy – powiedział Marszałek Województwa Adam Jarubas.

Zwyrodnienie plamki żółtej to poważna, przewlekła choroba oczu. Może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku, a w końcowym etapie do ślepoty. Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych i postępujące trudności w czytaniu. Z choroby nie można wyzdrowieć, leczenie pomaga przejściowo. U 30 procent pacjentów wykazuje się poprawę widzenia. Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonuje się około 60 zabiegów miesięcznie u pacjentów cierpiących na tę dolegliwość.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO