Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Włoscy przedsiębiorcy chcą inwestować w naszym regionie

czwartek, 12 sierpnia 2021 15:20 / Autor: Beata Kwieczko
Włoscy przedsiębiorcy chcą inwestować w naszym regionie
Fot. Urząd Marszałkowski
Włoscy przedsiębiorcy chcą inwestować w naszym regionie
Fot. Urząd Marszałkowski
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik spotkali się z włoskimi przedsiębiorcami z firmy Herbolario Industries sp. z o.o. Biznesmeni chcą, aby w województwie świętokrzyskim powstał zakład produkcyjny, zajmujący się ekstrakcją substancji czynnych z roślin leczniczych oraz ziół.

Było to już drugie spotkanie zarządu województwa z przedsiębiorcami z Półwyspu Apenińskiego. Zagraniczni goście podkreślali, że do inwestowania w naszym kraju przekonały ich mniej skomplikowane procedury administracyjne, pozytywne doświadczenia innych włoskich firm inwestujących nad Wisłą oraz fakt, że Polska jest krajem bezpiecznym.

Jak informuje wicemarszałek Renata Janik, przedsiębiorcy z Umbrii zwrócili się do zarządu województwa m.in. o pomoc w znalezieniu w regionie odpowiednio uzbrojonych terenów, na których mogliby wybudować hale produkcyjne, a także uprawiać rośliny wykorzystywane do ekstrakcji substancji aktywnych.

– Włosi planują nabyć działkę o powierzchni od tysiąca do pięciu tysięcy metrów kwadratowych oraz wydzierżawić grunty pod uprawę o powierzchni od 15 do 20 hektarów. Produkty finalne produkcji wykorzystywane będą w farmacji, przemyśle spożywczym, a także kosmetycznym – mówi Renata Janik.

Podczas czwartkowego spotkania, w którym uczestniczyła także prof. dr hab. Agnieszka Gałuszka, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, podejmowany był również wątek, dotyczący działalności badawczo-rozwojowej oraz potencjalnej współpracy Herbolario Industries z kielecką uczelnią.

Po zakończeniu rozmów wicemarszałek Renata Janik udała się z włoskimi biznesmenami do Morawicy oraz Pińczowa, gdzie zapoznali się oni z propozycjami dotyczącymi działek inwestycyjnych, przygotowanymi przez włodarzy tych gmin.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO