Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wirtualny spacer po Tokarni. Muzeum zrealizowało nowy projekt

środa, 21 października 2020 11:44 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie sto panoram zabytkowych obiektów Parku Etnograficznego w Tokarni, ponad trzy tysiące fotografii Pawła Pierścińskiego i Janusza Buczkowskiego i trzy godziny audycji Piotra Gana poświęconych ludowej muzyce i obrzędowości. To tylko niektóre elementy unikatowego spaceru wirtualnego, który w ramach programu "Kultura w Sieci" przygotowało Muzeum Wsi Kieleckiej.

Projekt nosi nazwę "Zapomniana wieś. Park Etnograficzny w Tokarni wirtualnie" i powstał dzięki dofinansowaniu w wysokości 75 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Kultury, jakie instytucja otrzymała na swoją działalność w Sieci w czasie pandemii.

– Oprócz prawie stu panoram, dzięki którym możemy zwiedzać park oraz wnętrza obiektów w skansenie, umieściliśmy w tym spacerze multimedia realizowane w ramach różnych innych projektów oraz bardzo dużo fotografii – mówi Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wszystkie elementy nawiązują do dziedzictwa kulturowego kieleckiej wsi. – Oprócz tego, że zwiedzimy Park Etnograficzny wirtualnie, będziemy mogli zagłębić się w historii dzięki na przykład fotografiom mistrzów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu  - Pawła Pierścińskiego i Janusza Buczkowskiego. Oni zabiorą nas w podróż na wieś w latach 60. i 70., a Janusz Buczkowski również na jarmark w Bodzentynie. Możemy także posłuchać audycji Piotra Gana poświęconych ludowej muzyce i obrzędowości, spotkać się z Bronisławem Opałką w audycjach "Radio Pigwa" oraz obejrzeć kilkanaście filmików "Skansen w minutę" – relacjonuje Beata Ryń.

Wirtualny spacer powstał w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Jest dostępny  na stronie internetowej: www.mwk.com.pl w zakładce Wirtualny Spacer.

W programie Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci" dofinansowanie otrzymało 1200 instytucji kultury z całej Polski.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO