Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wiosna w pełni. Czas na rower!

poniedziałek, 09 maja 2022 11:01 / Autor: Aleksandra Rękas
Wiosna w pełni. Czas na rower!
Wiosna w pełni. Czas na rower!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dla miłośników kolarstwa górskiego, szosowego, a także dla rodzin z dziećmi – propozycji tras rowerowych w malowniczych okolicznościach przyrody w naszym regionie jest cała masa. Sprawdźcie, gdzie się wybrać na wycieczkę na dwóch kółkach.

Przejażdżka rowerowa połączona z poznawaniem okolicy i ciekawostek historycznych, a później piknik na świeżym powietrzu – to coś, do czego nikogo zbyt długo nie trzeba namawiać. A jak się okazuje, przepiękne trasy dla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowania mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki. Na początek sprawdzamy propozycje przeznaczone dla tych, którzy lubią wymagające trasy, ze stromymi zjazdami i górkami.

- Takie osoby powinny wybrać się na Jeleniowskie Ścieżki, które znajdują się w Paśmie Jeleniowskim, w pobliżu Witosławic i Szczytniaka. Znajdziemy tam trzy trasy enduro: dwie zjazdowe: „Świst”, „Trzygłów” oraz jedną podjazdową: „Strumyk”. To świetnie przygotowane szlaki, które stworzyła grupa Ostrower wraz z Nadleśnictwem Łagów. Znajdziemy tam zarówno naturalne przeszkody, jak i hopki oraz mostki – wylicza Magdalena Osełka, kierownik Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach.

Wkrótce na Jeleniowskich Ścieżkach powstanie kolejna trasa „Świętowid”. Będzie ona przeznaczona dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z trudniejszymi zjazdami.

Dla rodziców z kilkuletnimi maluchami świetnie sprawdzi się ścieżka rowerowa zlokalizowana przy trasie kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie.

- To osiem kilometrów rowerowej trasy. Podczas wyprawy możemy podziwiać piękne krajobrazy, pola, otwarte przestrzenie. Kolejna propozycja to wycieczka do Buska-Zdroju, gdzie, tuż przy tężni , ruszyła wypożyczalnia rowerów. Nie znajdziemy w niej co prawda jednośladów dla dzieci, ale są przyczepki i krzesełka – opowiada Magdalena Osełka.

Jak dodaje, trasa obejmuje około 15 kilometrów i prowadzi przez Lasek Winiarski. To ścieżka odgrodzona od ruchu samochodowego, idealna dla rodziców z małymi dziećmi.

- Po drodze znajdują się wiaty przystankowe, można zorganizować piknik w plenerze, rozpalić ognisko. Co ciekawe, wystarczy zboczyć nieco z głównej trasy, przejechać przez las i zobaczyć Kroczącą Sosnę, czyli pomnik przyrody charakterystyczny dla Buska. To sosna z korzeniami wystającymi ponad ziemię, robiąca naprawdę duże wrażenie. Po wycieczce, można wybrać się do części uzdrowiskowej, nieopodal której znajduje się plac zabaw dla dzieci – wylicza.

Nie brakuje także propozycji dla tych, który w czasie rowerowej przejażdżki chcą poznać Góry Świętokrzyskie i okolice. Infrastruktura rowerrowa wokół Łysogór jest na naprawdę wysokim poziomie.

- Bezpieczną trasę rowerową znajdziemy wzdłuż drogi wojewódzkiej, od Świętej Katarzyny do Bodzentyna. Wybiera ją wielu turystów, a także kolarzy szosowych, którzy niejednokrotnie lokalnymi drogami objeżdżają całe Pasmo Łysogórskie. Z kolei dla tych, którzy oczekują pięknych widoków, polecam okolice Zalewu Brodzkiego Wióry – zachęca Magdalena Osełka.

Więcej pomysłów i propozycji na rowerowe wycieczki znajdziemy na : www.greenvelo.pl, a także https://www.swietokrzyskie.pro/category/rowerowe-swietokrzyskie/.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO