Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Więcej pieniędzy na pomoc uchodźcom. Samorządy zdecydują, na co je wydać

poniedziałek, 18 lipca 2022 15:47 / Autor: Wojciech Dudkowski
Więcej pieniędzy na pomoc uchodźcom. Samorządy zdecydują, na co je wydać
Więcej pieniędzy na pomoc uchodźcom. Samorządy zdecydują, na co je wydać
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pierwotnie projekt unijny „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, realizowany  przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego miał wartość 18 milionów złotych. Dzięki korzystnemu kursowi Euro do rozdysponowania jest dodatkowa kwota 3,3 miliona złotych. Powiaty, biorące udział w projekcie mogą zgłaszać swoje potrzeby. W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dla samorządowców.

– Dziękuję samorządom, które zdecydowały się wejść w ten projekt: Miastu Kielce oraz powiatom kieleckiemu, skarżyskiemu, starachowickiemu i włoszczowskiemu. Z żalem patrzę, że nie wszystkie powiaty zdecydowały się dołączyć do projektu. A problem wydaje się bardzo ważny. Chcemy pomagać naszym przyjaciołom, którzy tu przebywają – podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Jak zaznacza wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dodatkowe pieniądze mogą przydać się m. in. na remont i doposażenie mieszkań wspomaganych.

– W tych mieszkaniach mogą zamieszkać mieszkańcy Ukrainy, którzy przyjechali do nas w trudnym czasie. Kiedy uchodźcy opuszczą te mieszkania, będą mogli korzystać z nich mieszkańcy powiatów – wyjaśnia wicemarszałek.

Samorządy mają jednak niewiele czasu na przedstawienie swoich pomysłów. Jak zaznacza Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, porozumienia trzeba będzie podpisać do końca lipca.

– Mogą być to także działania krótkie, jednodniowe wyjazdy do kina, na basen, czy do innych miast. Możemy zapewnić zajęcia dodatkowe, półkolonie, aktywności mikołajkowe czy świąteczne. Nie tylko wspieramy samych uczestników projektu, ale też całe otoczenie – podkreśla.

Miasto Kielce dodatkowe pieniądze zamierza przeznaczyć na remont mieszkań.

- Jak dotąd z pieniędzy z projektu mogliśmy wyremontować 9 lokali, przeznaczonych na mieszkania chronione dla obywateli Ukrainy, mamy zamiar wystąpić o środki na kolejne 7-8 mieszkań – mówi Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Jak dodaje, z pomocy w Kielcach korzysta około 3 tysięcy uchodźców.

Samorząd Województwa zaprasza także na festyn integracyjny w Tokarni, który odbędzie się we wtorek 30 sierpnia. Koszty transportu zostaną pokryte z projektu.

– Będzie wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. Chcemy przywieźć także mieszkańców województwa świętokrzyskiego, aby spotkali się ze sobą i porozmawiali na pozytywnej płaszczyźnie. Na koniec spotkania wystąpi ukraiński zespół Taraka – zapowiada Elżbieta Korus, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wsparciem w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” objętych jest około 2300 osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO