Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W Tokarni trwa Festiwal Smaków

środa, 01 maja 2019 19:56 / Autor: Beata Kwieczko
W Tokarni trwa Festiwal Smaków
W Tokarni trwa Festiwal Smaków
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Za nami pierwszy dzień IV Festiwalu Smaków, który odbywa się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Imprezie towarzyszą występy zespołów i kapel ludowych, konkursy oraz degustacje smacznych potraw regionalnych. W roli głównej występują pierogi.

Festiwal zainaugurowała Msza święta polowa koło kościoła z Rogowa z oprawą zespołu śpiewaczego Bolechowiczanie. Po modlitwie uczestnicy przeszli w korowodzie przed scenę w sektorze dworsko-folwarcznym, gdzie odbywały się występy artystyczne Koła Gospodyń Wiejskich Zagórzanki, Występy, Dwikozy, wokalistów ze „Studia Piosenki” przy Chmielnickim Centrum Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca Gnieździska, Zespołu Dziecięcego Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego, Zespołu Pieśni i Tańca Łopuszno, Guzowianki, Kapeli Świętokrzyskiej oraz Kapeli Edwarda Goli z Sędziszowa. W międzyczasie w Maneżu trwały warsztaty lepienia pierogów, które poprowadziły panie z Kół Gospodyń Wiejskich Występy i Zagórzanki. Rozstrzygnięte zostały także konkursy "Pierogożerca" i "Świętokrzyski Pieróg".

Najlepszy zawodnik w pierwszym konkursie zjadł  w ciągu trzech minut 25 pierogów, drugi 20,5 pieroga, a dwóch, którzy znaleźli się na trzeciej pozycji 15 pierogów. Zwycięzcą drugiego konkursu została Elżbieta Osman, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne "Daleko od Szosy" w Brodach w podkieleckiej gminie Pierzchnica. Jury uznało, że jej pierogi z ziemniakami, serem, szpinakiem i w cieście szpinakowym smakują najlepiej. - Sekret tych pierogów tkwi w delikatności ciasta, ale myślę, że są tak pyszne z powodu sera z Pierzchnicy, którego używam do wszystkich swoich przetworów. Jestem bardzo mile zaskoczona werdyktem jury. Nie spodziewałam się, że wygram, bo konkurencja była bardzo duża i pomysłów na pierogi było wiele, dlatego jestem z siebie dumna, że udało się zająć pierwsze miejsce wśród takiej elity - cieszy się gospodyni.

Drugie miejsce zajęły babcine pierogi po dwikosku na słodko z Koła Gospodyń Wiejskich "Ziemia Dwikoska", a trzecie borowikowe księżyce w blasku cebulowej okrasy z KGW Niestachów. Jury przyznało też wyróżnienia. Otrzymały je pierogi pietruszkowe na bazie kaszy jęczmiennej, mięsa z drobiu i czosnku, obficie natką zsypane z Zespołu Ludowego Bolechowiczanie oraz gryczanki z kaszą gryczaną, twarogiem i pieczarkami z KGW Występy.

Festiwalowi towarzyszy wielki kiermasz produktów lokalnych i potraw przygotowanych przez wystawców z całego regionu. Swoje stoisko ma także jak co roku "Świętokrzyski Sztetl". - Kuchnia żydowska była bardzo specyficzna i powróciła po długim okresie nieobecności, a musimy pamiętać, że nasze miejscowości, małe miasteczka, duże miasta i wsie pachniały tą kuchnią, bo mieszkańców żydowskich był znaczny procent. Myślę, że warto do tego wrócić. Reprezentuję Muzeum, które zajmuje się kulturą i tradycją żydowską, przypominamy ją na różne sposoby, a więc również w konwencji kuchni żydowskiej. Mamy stoisko, gdzie młodzież przygotowała stół szabatowy z krótkim pokazem ceremoniałów szabatowych, mamy gry i zabawy żydowskie z okresu międzywojnia - mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl".

Jakich potraw można spróbować? - Mamy czulent z gęsiną, wątróbki po żydowsku w winie, cebularze, zupę jabłkową z winem, różnego rodzaju ciasta i hamantasze czyli ciasteczka z makiem. Zapraszam gorąco tych, którzy jeszcze nie byli, żeby przyszli jak najwcześniej, ponieważ dzisiaj było bardzo dużo gości, wydarzenie jest udane i potrawy powoli się kończą. Jeżeli ktoś ma ochotę spróbować jedynego w swoim rodzaju czulentu z gęsiną, zapraszamy koło spichlerza ze Złotej - zachęcała.

Do Tokarni przyjechali również twórcy ludowi z niezwykłymi wyrobami rękodzielniczymi. Na czwartek, oprócz występów artystycznych, zaplanowane zostały liczne degustacje i loterie przygotowane przez "Prymat". Na scenie wystąpią zespoły Echa Łysicy, Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu, Gabułtowianki, Kapela Heńka z Małogoszczy oraz Stefan Wyczyński i Kapela z Lubczy. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na najpiękniejsze stoisko, wybrane zostanie "Świętokrzyskie ciastko" oraz zwycięzca plebiscytu "Mistrzowie Smaku". Impreza rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 18.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO