Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W Skarżysku-Kamiennej ruszyły prace przy budowie tunelu pod torami

poniedziałek, 28 czerwca 2021 16:42 / Autor: Weronika Karyś
W Skarżysku-Kamiennej ruszyły prace przy budowie tunelu pod torami
W Skarżysku-Kamiennej ruszyły prace przy budowie tunelu pod torami
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W Skarżysku-Kamiennej ruszyły prace przygotowawcze do budowy nowego przejścia pod torami. To ma zastąpić dotychczasową kładkę i ułatwić komunikację w mieście.

Plac budowy został dziś (28 czerwca) przekazany wykonawcy, który rozpoczął już pierwsze prace torowe na stacji. Te mają zapewnić sprawny ruch pociągów w czasie budowy tunelu.

- Podziemny tunel powstanie pod czternastoma torami kolejowymi i będzie połączony z budynkiem dworca. Przejście o długości ponad 120 metrów będzie wyposażone w windy. Ułatwi to drogę do pociągu osobom o ograniczonej możliwości poruszania się - informuje Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.

- W tunelu znajdą się także ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Wraz z budową tunelu zaplanowano kompleksową przebudowę peronu przy budynku dworca. Będzie on wyższy, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zostanie wyposażony w wiatę, ławki i nowe gabloty z informacją o rozkładzie jazdy – dodaje.

W lipcu rozpocznie się realizacja kolejnych, niewymagających pozwolenia na budowę prac, m.in. rozbiórka peronu przydworcowego, a następnie rozbiórka części kładki (nad peronami nr 1, 2 i 3). W czasie prac zapewniona będzie komunikacja dla pieszych między peronami a budynkiem dworca oraz na teren miasta po drugiej stronie torów (w kierunku ul. Towarowej). Trasa będzie zapewniona częściowo w poziomie szyn w ciągu istniejącego przejścia oraz z wykorzystaniem fragmentu kładki.

Wartość projektu opiewa na kwotę ponad 44 milionów złotych z czego blisko 38 milionów to pieniądze pochodzące ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wyniesie. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2020-2022.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO