Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Uczyli jak walczyć z rakiem. ŚCO podsumowało projekt

poniedziałek, 19 czerwca 2017 12:58 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Świętokrzyskie Centrum Onkologii podsumowało 4. edycję programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem 2016/2017”. W tym roku do projektu przystąpiły 132 szkoły. Każda placówka zachęcała do aktywnego i zdrowego stylu życia a także  promowała wśród uczniów profilaktykę onkologiczną. 

Adresatami programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz ich rodzice. tegoroczna edycja była poświęcona popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży zasad prewencji nowotworów poprzez spotkania edukacyjne ze specjalistami, zajęcia praktyczne na temat zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, unikania używek. – To jest bardzo ważny program. Zapoczątkowaliśmy go w 2013 roku. Bardzo nas cieszy, że każdego roku przyłącza się do nas tak wiele szkół. Działania, jakie podejmuje każda placówka są bardzo twórcze, angażują zarówno dzieci i młodzież a także ich rodziców i bliskich – mówi Marzena Pyk, dyrektor do spraw pielęgniarstwa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w ŚCO i koordynator  projektu, dodaje, że w tym roku placówki w sposób szczególny promowały aktywny tryb życia. – We wszystkich szkołach działo się bardzo dużo w zakresie aktywności ruchowej. Bardzo ciekawym pomysłem jest chociażby tańczenie zumby czy też aerobik  na korytarzach szkolnych podczas długich przerw, nie zabrakło także rajdów, wypraw rowerowych, zawodów sportowych i wielu innych – przyznała.

W realizację tegorocznej edycji programu zaangażowało się  130 szkół. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. – Bardzo dziękujemy organizatorom za umożliwienie przystąpienie do takiego projektu, który rzeczywiście całościowo pozwala na promowanie zdrowego stylu życia, to naprawdę bardzo ważne – powiedziała psycholog   Iwona Zielonka.

Każda z nich otrzymała certyfikat potwierdzający  udział w projekcie. Partnerami programu są: Świętokrzyski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. Kolejna, 5 już edycja projektu ruszy we wrześniu.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO