Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Trwa nabór do nagrody „Laur Świętokrzyski”

piątek, 31 stycznia 2020 10:57 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Rozpoczął się nabór do prestiżowej nagrody wojewody „Laur Świętokrzyski”, która przyznawana jest osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla naszego regionu. Laureatów w pięciu kategoriach poznamy 17 kwietnia podczas Finałowej Gali na terenie Targów Kielce.

Wyboru nominowanych i zwycięzców dokona zespół ekspertów, komitet honorowy oraz sam wojewoda świętokrzyskie Zbigniew Koniusz. Jedną z kategorii jest Wydarzenie Historyczne Roku, w której nagroda przyznana będzie za wytworzenie w 2019 roku dzieła o charakterze autorskim. Może być to praca artystyczna, wydarzenie upamiętniające bohaterów lokalnych bądź narodowych, czy takie, które kształtuje świadomość historyczną.

Poznamy również Gminę Przyjazną Rodzinom i Seniorom z naszego województwa. W tej kategorii będzie brana pod uwagę dostępność dla mieszkańców placówek samorządowych, wykorzystywanie środków z programów rządowych, promowanie działań edukacyjnych, podejmowanie działań integracyjnych oraz udział w programach promujących aktywność rodzin i osób starszych. Nagrodzona zostanie także osoba, instytucja lub gmina za Działanie Na Rzecz Bezpieczeństwa oraz Lider Dobroczynności, zaangażowany w pomoc charytatywną. Ostatnią kategorią jest Osiągnięcie Sportowe Roku przyznawane osobie, drużynie, klubowi lub stowarzyszeniu sportowemu.

– Mam przyjemność ogłosić, że nabór jest rozpoczęty. Mam nadzieję na problem z wyłonienie laureatów ze względu na ogromną liczbę zgłoszeń – mówi wojewoda Zbigniew Koniusz.

Patronatem honorowym nagrodę objęli rektorzy dwóch świętokrzyskich uczelni oraz biskup kielecki Jan Piotrowski. – Dzisiaj wiele osób na różne rzeczy narzeka i jest zmęczonych codziennym życiem. Zamiast narzekać, że jest ciemno lepiej zapalić światło. Ten laur jest po to, żeby pokazać człowieka, który niesie światło innym – tłumaczy ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej.

Zgłoszeń kandydatów do nagrody „Laur Świętokrzyski” mogą dokonywać osoby fizyczne i prawne, gminy, przedsiębiorstwa lub instytucje do 29 lutego. Szczegóły na stronie internetowej wojewody.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO