Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Szkoła za ok. 22 mln zł. Powstaje, ponieważ placówka musi się przenieść

wtorek, 17 kwietnia 2018 14:16 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Pesell / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 4.0
Dariusz Skrzyniarz

22 miliony złotych to koszt nowej siedziby Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łopusznie. Musi ona powstać, ponieważ placówka zarządzana przez starostwo powiatowe w Kielcach przygotowuje się do koniecznej przeprowadzki. Obecnie instytucja działa w pięknym pałacu rodu Dobieckich.

Pałac Dobieckich został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku według projektu architekta Władysława Marconiego. Dobieccy mieszkali w wystawnej rezydencji do wybuchu II wojny światowej. Posiadłość zajęli wówczas Niemcy. Po wojnie, władze państwowe przeznaczyły obiekt na cele oświatowe. Współcześnie, o prawa do pałacu upomnieli się potomkowie dawnych właścicieli. - Na szczęście udało nam się pozyskać środki z funduszy unijnych. Jesteśmy na etapie rozpoczęcia budowy nowoczesnego obiektu – mówił Radiu eM starosta kielecki Michał Godowski.

Szkoła z nowoczesnymi salami lekcyjnymi i halą sportową ma być gotowa pod koniec 2019 roku. - Zobaczymy, czy uda nam się wygrać z czasem. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której szkoła w Łopusznie przestaje funkcjonować. Są duże oczekiwania lokalnego środowiska co do tej inwestycji. Pytają o nią uczniowie, rodzice obecnych uczniów i rodzice, którzy zastanawiają się, którą szkołę średnią wskazać dorastającym dzieciom. Pojawił się jednak mały znak zapytania nad przyszłością placówki – mówi starosta kielecki.

Obecnie w szkole średniej w Łopusznie uczy się ponad 700 osób.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO