REGION
Dziś w Tokarni Święto Chleba!
Zespoły ludowe, pokazy obrzędowe i… wystawa królików rasowych. To tylko kilka z atrakcji, które czekają na nas na Święcie Chleba organizowanym w tę niedzielę (6 września) w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Impreza rozpocznie się uroczystą Mszą świętą o godzinie 11 przed kościołem z Rogowa.
– Nabożeństwo muzycznie i wokalnie oprawią Zespół Ludowy Bolechowiczanie oraz Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi. Następnie wszyscy w dożynkowym korowodzie, przejdą do dworu z Suchedniowa, gdzie odbędzie się prezentacja dawnego zwyczaju dożynkowego „Okrężne” – informuje Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Na wydarzeniu na dużej scenie zaprezentują się zespoły ludowe. Zagrają Bolechowiczanie, Domaszowianie, Kapela Edwarda Goli, KGW Sukowianki znad Lubrzanki, Kapela Świętokrzyska, Kapela Działoszacy oraz zespół Axis – Band.
O godzinie 14 Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki przedstawi kolejny pokaz obrzędowy „Wyzwoliny Kosiarza”. Godzinę później uruchomiony zostanie także zabytkowy wiatrak z Dębna.
– Zaprosimy publiczność do czynności przekręcenia ogromnej bryły wiatraka przy pomocy „baby”. Znakomity etnograf Leszek Gawlik opowie wtedy także o pracy młynarzy i wierzeniach, które związane były z młynami – informuje Ryń.
W zagrodzie ze Szczepanowic (sektor wyżynny) w godzinach od 13 do 17 chętni będą mogli przemielić ziarna w żarnach oraz młócić zboże cepem. W godzinach 13 -13.30 , 14.30-15, 16 -16.30 odbędą się również pokazy działania kieratu konnego oraz mechanicznego młócenia przy użyciu młockarni oraz silnika spalinowego.
– W chałupie ze Złotnik będzie wypiek i degustacja chleba oraz podpłomyków z domowym masełkiem i twarożkami. Joanna Wrońska zaprosi na bezpłatne warsztaty z wykonywania lalek ze słomy. Niewątpliwa atrakcja Święta Chleba to wystawa królików rasowych przygotowana przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Królików Rasowych oraz Drobnego Inwentarza – relacjonuje kierownik.
Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz regionalnych smakołyków oraz rękodzieła.
Zadanie „Chleb w polskiej tradycji ludowej” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.