Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Superwizorzy w urzędach pracy. Pomogą doradcom zawodowym

czwartek, 15 września 2022 12:36 / Autor: Wojciech Dudkowski
Superwizorzy w urzędach pracy. Pomogą doradcom zawodowym
Superwizorzy w urzędach pracy. Pomogą doradcom zawodowym
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Doradcy zawodowi, w ostatnich czasach niskiego bezrobocia, trafiają głównie na trudnych klientów. Aby sami nie ulegli wypaleniu, przydatna może być superwizja – do takich wniosków doszli organizatorzy projektu "Model Superwizji w Poradnictwie Zawodowym", realizowanego wspólnie przez Wojewódzkie Urzędy  Pracy w Kielcach i w Rzeszowie.

W Kielcach odbyła się konferencja na rozpoczęcie projektu. Prelegenci podkreślali, jak w ostatnich latach zmieniała się rola doradcy zawodowego.

– Bezrobocie się zmniejsza. W tym momencie do doradców zawodowych przychodzą ludzie najtrudniejsi do aktywizacji. Warto, aby uczestniczyli oni w takich projektach, bo praca z ludźmi jest trudną pracą – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, Aleksandra Marcinkowska podkreśla rolę współpracy międzywojewódzkiej.

– Czerpiemy ze swoich doświadczeń, zajmujemy się podobnymi rzeczami, ale mamy do czynienia z różnymi przypadkami bezrobotnych. Na tym polega też superwizja – oceniamy pracę drugiej osoby, podpowiadamy  i doradzamy, jak zrobić to efektywniej – zaznacza.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Mateusz Szpyrka, uważa, że superwizja doradców zawodowych obejmie w przyszłości całą Polskę.

– Mam nadzieję, że takie rozwiązanie będzie miało charakter ustawowy. Doradca zawodowy będzie mógł skorzystać z usług superwizora – to standard w przypadku psychoterapeutów i pracowników socjalnych

O zakładanych efektach projektu mówi Piotr Moroch, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie

– Szkolimy szesnastu superwizorów, którzy mają pracować z doradcami zawodowymi i pomagać wynajdywać nowe narzędzia pracy, wspomagać poradami, doświadczeniami, aby lepiej mu się pracowało i nie ogarniało go zmęczenie i rezygnacja.

Same szkolenia natomiast poprowadzi firma Stawil. Pierwsze spotkania już się rozpoczęły.

– Odbywają się ona w trybie stacjonarnym, planujemy 14 zjazdów w ciągu ośmiu miesięcy. 160 godzin praktyczno-teoretycznych i 40 godzin samej praktyki. Szkolenie prowadzi grupa trzech superwizorów. Po każdym module będzie sprawdzenie wiedzy, a całość kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym – wymienia Michał Stachura, prezes zarządu firmy.

Na początek wyszkolonych będzie szesnastu superwizorów. Czterech z nich będzie pracowało w województwie świętokrzyskim – dwóch w Kielcach i dwóch w Sandomierzu. Każda osoba  przystępująca do szkolenia musi mieć co najmniej trzy lata doświadczenia jako doradca zawodowy. 

Wartość całego projektu to milion złotych.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO