Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Superwizorzy w urzędach pracy. Pomogą doradcom zawodowym

czwartek, 15 września 2022 12:36 / Autor: Wojciech Dudkowski
Superwizorzy w urzędach pracy. Pomogą doradcom zawodowym
Superwizorzy w urzędach pracy. Pomogą doradcom zawodowym
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Doradcy zawodowi, w ostatnich czasach niskiego bezrobocia, trafiają głównie na trudnych klientów. Aby sami nie ulegli wypaleniu, przydatna może być superwizja – do takich wniosków doszli organizatorzy projektu "Model Superwizji w Poradnictwie Zawodowym", realizowanego wspólnie przez Wojewódzkie Urzędy  Pracy w Kielcach i w Rzeszowie.

W Kielcach odbyła się konferencja na rozpoczęcie projektu. Prelegenci podkreślali, jak w ostatnich latach zmieniała się rola doradcy zawodowego.

– Bezrobocie się zmniejsza. W tym momencie do doradców zawodowych przychodzą ludzie najtrudniejsi do aktywizacji. Warto, aby uczestniczyli oni w takich projektach, bo praca z ludźmi jest trudną pracą – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, Aleksandra Marcinkowska podkreśla rolę współpracy międzywojewódzkiej.

– Czerpiemy ze swoich doświadczeń, zajmujemy się podobnymi rzeczami, ale mamy do czynienia z różnymi przypadkami bezrobotnych. Na tym polega też superwizja – oceniamy pracę drugiej osoby, podpowiadamy  i doradzamy, jak zrobić to efektywniej – zaznacza.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Mateusz Szpyrka, uważa, że superwizja doradców zawodowych obejmie w przyszłości całą Polskę.

– Mam nadzieję, że takie rozwiązanie będzie miało charakter ustawowy. Doradca zawodowy będzie mógł skorzystać z usług superwizora – to standard w przypadku psychoterapeutów i pracowników socjalnych

O zakładanych efektach projektu mówi Piotr Moroch, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie

– Szkolimy szesnastu superwizorów, którzy mają pracować z doradcami zawodowymi i pomagać wynajdywać nowe narzędzia pracy, wspomagać poradami, doświadczeniami, aby lepiej mu się pracowało i nie ogarniało go zmęczenie i rezygnacja.

Same szkolenia natomiast poprowadzi firma Stawil. Pierwsze spotkania już się rozpoczęły.

– Odbywają się ona w trybie stacjonarnym, planujemy 14 zjazdów w ciągu ośmiu miesięcy. 160 godzin praktyczno-teoretycznych i 40 godzin samej praktyki. Szkolenie prowadzi grupa trzech superwizorów. Po każdym module będzie sprawdzenie wiedzy, a całość kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym – wymienia Michał Stachura, prezes zarządu firmy.

Na początek wyszkolonych będzie szesnastu superwizorów. Czterech z nich będzie pracowało w województwie świętokrzyskim – dwóch w Kielcach i dwóch w Sandomierzu. Każda osoba  przystępująca do szkolenia musi mieć co najmniej trzy lata doświadczenia jako doradca zawodowy. 

Wartość całego projektu to milion złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO