Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kukiz'15 żąda informacji o województwie

środa, 18 lipca 2018 09:20 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Marszałek Adam Jarubas przedmiotowo traktuje nasze województwo i źle wydatkuje pieniądze publiczne -tak twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia Kukiz'15 Świętokrzyskie i żądają zorganizowania publicznego, otwartego spotkania i dyskusji na temat stanu regionu świętokrzyskiego.

 

- Już wielokrotnie zwracaliśmy się w różnych sprawach do marszałka, ale on w ogóle nie reaguje. Teraz żądamy otwartego spotkania, żeby pan marszałek odpowiedział na zarzuty swojego byłego bliskiego współpracownika Grzegorza Lasaka. Nie chodzi nam o sprawy w PSL-u, bo wewnętrzne sprawy tej partii w ogóle nas nie interesują, ale okazuje się, że te sprawy i układy rzutują na rozwój województwa, a na to nie może być zgody nikogo. Pan marszałek nie może traktować naszego województwa jak swojego prywatnego folwarku - stwierdza Magdalena Fogiel - Litwinek, przewodnicząca Stowarzyszenia Kukiz'15 Świętokrzyskie.

Przedstawiciele zarządu oczekują od marszałka Jarubasa rzetelnej informacji na temat stanu naszego województwa.

- Chcemy, żeby z nami porozmawiał i pokazał, w jakim stanie jest świętokrzyskie. Nie chodzi o to, żeby jeździć od festynu do festynu i lansować się na scenie, tylko o rzetelną debatę o województwie, dlatego że wszystkie zewnętrzne rankingi pokazują, że wszędzie jesteśmy na szarym końcu. Niech pan marszałek się odniesie do tego. Poza tym wykorzystuje on publiczne pieniądze do promowania PSL-u. Pisaliśmy już w tej sprawie pismo i żądaliśmy 30 tysięcy złotych, ponieważ na stronie finansowanej przez Urząd Marszałkowski czyli na stronie Wrota Świętokrzyskie było blogowisko, gdzie była reklama Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pan marszałek nie może w taki sposób traktować publicznych pieniędzy - mówi szefowa Stowarzyszenia.

W tej chwili marszałek Adam Jarubas przebywa na urlopie, dlatego do zarzutów Magdaleny Fogiel-Litwinek odniósł się wicemarszałek Jan Maćkowiak.

- Nie znam wniosku pani Litwinek i nie wiem, w jakim terminie oczekuje tego spotkania, ale mogę odpowiedzieć na pewno, że jeżeli może być mowa o jakimkolwiek przedmiotowym albo nienależytym traktowaniu naszego województwa, to mam nadzieję, że pani Litwinek odnosi to do władz centralnych. Jeżeli uznamy, że jest potrzeba spotkania i rozmowy o tym, to będę chciał, żeby decyzję o terminie i miejscu podjął pan marszałek, który wróci z urlopu w poniedziałek - informuje wicemarszałek i dodaje - Mogę zapewnić, że środki publiczne, także unijne, którymi dysponuje województwo świętokrzyskie są wydawane zgodnie z celami określonymi w poszczególnych programach operacyjnych i zgodnie z zasadami ustalonymi w konkursach. Te działania podlegają szerokiej kontroli instytucji krajowych oraz Unii Europejskiej i nie zdarza się, żeby kiedykolwiek były sformułowane zarzuty, że pieniądze publiczne są źle wydatkowane.

 

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO