Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Sierpień nie był łatwy dla przedsiębiorców. Co będzie w kolejnych miesiącach?

czwartek, 07 września 2023 14:58 / Autor: Aleksandra Rękas
Sierpień nie był łatwy dla przedsiębiorców. Co będzie w kolejnych miesiącach?
Sierpień nie był łatwy dla przedsiębiorców. Co będzie w kolejnych miesiącach?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Sytuacja przedsiębiorców w naszym regionie nie jest najlepsza – wynika z zestawienia przygotowanego przez Urząd Statystyczny. Jak się okazuje, nie brakuje bolączek wśród firm w regionie, a największe pogorszenie odnotowano w budownictwie.

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym wyniósł -8.1. Najgorsze nastroje gospodarcze panują wśród firm transportowych, a także gospodarki magazynowej.

Jak zauważa profesor Marek Leszczyński, ekonomista z UJK w Kielcach, świętokrzyskie firmy uzależnione są od dwóch czynników: sytuacji makroekonomicznej i popytu lokalnego.

- Z jednej strony mamy wzrost przeciętnego poziomu wynagrodzeń, jednak w naszym regionie, w porównaniu do całego kraju, jest on mniejszy. Mamy również starzejące się społeczeństwo, które generuje mniejszy popyt rynkowy. A trzeba pamiętać, że w naszej gospodarce świętokrzyskiej dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. Im trudniej przerzucić opłaty na konsumenta – stwierdza prof. Leszczyński.

Jak dodaje, jeśli chodzi o PKB rok powinien zakończyć się mimo wszystko „na plusie”.

- Nie grozi nam raczej fala bezrobocia i upadłości firm. Myślę, że sytuacja powinna poprawić się na wiosnę. Obecnie przedsiębiorcy ostrożniej podchodzą do kwestii inwestycji i zatrudniania pracowników, bo nie wiedzą, co przyniesie zima. Mowa o tym, jak kształtować się będą ceny zaopatrzenia w surowce czy koszty stale. Są ostrożni – zauważa ekonomista.

Stwierdza jednocześnie, że obniżenie stóp procentowych może pozytywnie wpłynąć na sektor budowlany, a to za sprawą impulsu dla rynku budowlanego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO