REGION
Rok e-skierowań. Jakie korzyści przyniosły pacjentowi?
Minął rok od kiedy obowiązują elektroniczne skierowania. To po e-zwolnieniu i e-recepcie trzecie rozwiązanie pozwalające na otrzymaniu niezbędnego dokumentu bez wychodzenia z domu. W województwie świętokrzyskim przez rok wystawiono ponad 1,2 miliona e-skierowań.
Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, e-skierowanie to bardzo wygodna forma, ponieważ możemy otrzymać je i zarejestrować bez wychodzenia z domu. – W tej chwili e-skierowania obowiązują przede wszystkim na: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej, badania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne. Z końcem 2021 roku katalog ten został rozszerzony o e-skierowania na rehabilitację leczniczą – wymienia rzecznik.
E-skierowanie można otrzymać w postaci: SMS-a z 4-cyforwym kodem, e-maila z plikiem PDF oraz wydruku informacyjnego.
– Przy e-skierowaniach został rozwiązany problem nieczytelności skierowań. Zdarzało się, że jedna przychodnia nie była w stanie odczytać co napisała druga. Nie ma również problemu ryzyka zgubienia wydruku. Pacjent ma wgląd do wystawionych e-skierowań poprzez Internetowe Konto Pacjenta – mówi Beata Szczepanek.
Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej.