Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego

wtorek, 07 maja 2024 14:38 / Autor: Michał Kita
Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego
Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego
Michał Kita
Michał Kita

Renata Janik została wybrana marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa VII kadencji, w poniedziałek (6 maja) w głosowaniu tajnym, za jej kandydaturą opowiedziało się 16 radnych. 

Renata Janik nie ukrywała radości po ogłoszeniu wyników głosowania. Pogratulowali jej również świętokrzyscy parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości, którzy śledzili poniedziałkowe obrady, w tym poseł Anna Krupka, Krzysztof Lipiec i poseł Mariusz Gosek.

– Dziękuję przede wszystkim przewodniczącej Annie Krupce, dzięki której Prawo i Sprawiedliwość znów ma w opiece województwo świętokrzyskie i będziemy rządzić kolejną kadencję. Wierzę, że będzie to dobra kadencja, i nasze województwo będzie się rozwijać. Wierzę również, że w dobrych projektach będzie z nami opozycja. Mój mocny mandat, ponad 43 tysiące głosów, pokazuje, że mieszkańcy docenili i byli zadowoleni z moich dotychczasowych działań. Nie zawiodę – powiedziała tuż po głosowaniu Renta Janik.

Nowa marszałek zapowiedziała, że priorytetami jej kadencji będą: ochrona zdrowia, rozwój przedsiębiorczości, a także aktywne wykorzystanie unijnych funduszy.

Kontrkandydatem Renaty Janik w walce o urząd marszałka województwa był radny Andrzej Swajda z PSL, na którego głos oddało 13 osób.

– Arytmetyka pokazała, że 16 głosów zdobyła pani marszałek, można powiedzieć tylko szesnaście, bo mówiło się, że może to być nawet i osiemnaście głosów. Pozostaje pogratulować wyboru  i czekamy na pierwsze decyzje. Niestety nadal będziemy opozycją, tak jak dotychczas działającą w sposób aktywny i merytoryczny – stwierdził Andrzej Swajda.

W trakcie pierwszej sesji sejmiku nowej kadencji wybrano także pełny skład zarządu województwa, który w kadencji 2025–2029 będzie pięcioosobowy. Poza Renatą Janik, która będzie marszałkiem województwa, na wicemarszałków wybrano: Grzegorza Sochę i Marka Bogusławskiego, natomiast członkami zarządu zostali wybrani Anita Koniusz i Andrzej Pruś.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO