Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Problemy z siecią szerokopasmową w Świętokrzyskiem

wtorek, 20 marca 2018 15:09 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kłopotów z Siecią Szerokopasmową Województwa Świętokrzyskiego ciąg dalszy. Firma, która jest operatorem publicznej infrastruktury mającej dostarczać szybki internet nie wywiązuje się z postanowień umowy. Przede wszystkim nie płaci w terminie za dzierżawę urządzeń.

Brak opłat w terminie, nieprawidłowe i niegospodarne zarządzanie siecią, korygowanie deklaracji podatkowych obniżających podstawę podatkową 10-krotnie – to zastrzeżenia urzędu marszałkowskiego co do operatora nowoczesnej infrastruktury, czyli firmy Smart-net. Czytamy o nich w odpowiedzi marszałka na interpelację radnego Bartłomieja Dorywalskiego. - Zarząd województwa będzie borykał się z kwestią wyegzekwowania czynszu dzierżawnego i należytego wykonywania obowiązków ciążących na operatorze. Operator posłużył się działaniami są niezwykle intrygujące jeśli chodzi o kwestię prawną. W styczniu tego roku zwrócił się do gmin w województwie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za poprzednie dwa lata i złożył skorygowane deklaracje zmniejszające podstawę opodatkowania. Jak to zostało zrobione? O to jeszcze będziemy pytać – mówił na antenie Radia eM radny z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak powiedział radny Bartłomiej Dorywalski do końca stycznia na konto urzędu marszałkowskiego operator powinien wpłacić ponad milion złotych. Marszałek Adam Jarubas informuje, że urząd podejmuje działania administracyjne, by wyegzekwować płatność. - Mamy też świadomość, że dziś operator nie ma jeszcze wystarczającej ilości podłączeń „ostatniej mili”, czyli użytkowników infrastruktury, by utrzymać rentowność sieci. Skoro operator zadeklarował w przetargu gotowość do wywiązywania się z wszystkich opłat to musi to robić. Będziemy to egzekwować – zapewniał marszałek Adam Jarubas w rozmowie z Radiem eM.

Sieć szerokopasmowa powstała dzięki funduszom unijnym i kosztowała ponad 200 milionów złotych. Powstało ponad 1400 kilometrów sieci i 143 węzły dystrybucyjne. Dzięki inwestycji stworzono możliwość dostępu do szybkiego internetu na terenie 60 procent obszaru województwa.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO