Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Powstaje X Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

poniedziałek, 16 kwietnia 2018 12:43 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Tworzona jest  X  Świętokrzyska  Brygada  Wojsk Obrony Terytorialnej. Formacja ma liczyć ponad 2.5 tys. żołnierzy ochotników. Już w styczniu tego roku na dowódcę Brygady został wybrany pułkownik Artur Barański.  Pierwsze wcielenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej w regionie  świętokrzyskim odbędzie się 24 kwietnia tego roku.

1 stycznia 2017 roku powstały Wojska Obrony Terytorialnej. - To piąty samodzielny rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych. Ich misją jest  obrona i wspieranie lokalnej społeczności w czasie konfliktu, a w czasie pokoju -  wspieranie miejscowej ludności  w sytuacjach kryzysowych, np. w przypadku klęsk żywiołowych. Dla regionu jest to bardzo ważny rodzaj sił zbrojnych. Bo to żołnierze będą wspierali nas w tych sytuacjach, w których niestety  spotykamy się każdego roku  - powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas konferencji prasowej.

W styczniu tego roku rozpoczęło się formowanie 10. Świętokrzyskiej Brygady. Dowódcą formacji został pułkownik Artur Barański. - Właśnie realizujemy trzeci etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie kraju. W ramach tego etapu będziemy rozwijać  na terenie regionu X. Świętokrzyską Brygadę.  Biorąc pod uwagę demografię województwa świętokrzyskiego zakładamy, że powstaną w regionie trzy bataliony. Dziś możemy mówić o realizacji planu co do 101. batalionu lekkiej piechoty. Batalion zaczniemy formować od lipca, z pierwszymi szkoleniami jesienią  - tak, by do końca roku zaczął on już funkcjonować- informuje pułkownik.  Jak dodaje, do tego batalionu będą mogli włączyć się ochotnicy z całego regionu. - Chętni muszą spełniać dwa kryteria. Pierwszy to wiek. Osoby chętne na stanowiska związane ze  stopniami szeregowych  powinni być w wieku od 18 do 55 lat, natomiast górną granicą dla oficerów i podoficerów jest 65 lat. Kolejnym kryterium jest brak karalności - mówi płk Barański.

Wojsko będzie stacjonować w Kielcach przy ulicy Mielczarskiego i w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pod uwagę branę są również inne miasta, m.in. Starachowice. 

W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie kolejnego batalionu. Zgodnie z planem dowództwa WOT, do końca 2020 roku proces formowania brygady powinien zostać zakończony.

W WOT służbę będą pełnić żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący nowy rodzaj czynnej służby wojskowej, tj. Terytorialną Służbę Wojskową. Obowiązek ten będzie pełniony w rejonie swojego zamieszkania na dwa sposoby: rotacyjnie (podczas odbywania ćwiczeń i szkoleń wojskowych) oraz dyspozycyjnie (w pozostałym czasie). Służba trwać będzie od 1 roku do 6 lat, z możliwością przedłużenia. Docelowo jednostki WOT w całym kraju będą liczyć około 53.000 żołnierzy.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO