Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Poseł Bartłomiej Dorywalski pyta o amantadynę i szpital tymczasowy

czwartek, 15 lipca 2021 14:57 / Autor: Michał Łosiak
Poseł Bartłomiej Dorywalski pyta o amantadynę i szpital tymczasowy
Fot. Mateusz Wolski
Poseł Bartłomiej Dorywalski pyta o amantadynę i szpital tymczasowy
Fot. Mateusz Wolski
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Jeśli okaże się, że oprócz szczepień mamy skuteczny lek to sytuacja zmienia się diametralnie – mówi Bartłomiej Dorywalski, poseł Prawa i Sprawiedliwości i pyta władze państwa o badania kliniczne dotyczące amantadyny. Parlamentarzysta złożył także interpelację w sprawie szpitala tymczasowego.

Przypomnijmy, że amantadyna jest od lat stosowana w leczeniu choroby Parkinsona, a także w zakażeniach wirusem grypy typu A. W trakcie pandemii pojawiły się doniesienia, że jest ona skuteczna również na Covid-19. Choć nawet niektórzy lekarze mówią o skuteczności substancji, wciąż brakowało badań dotyczących działania tego leku. Wyniki jednych z nich pojawiły się ostatnio w jednym z naukowych periodyków.

– W czasopiśmie Nature ukazały się wyniki badań naukowców z Chin. Dotyczyły one skuteczności amantadyny w walce z Covid-19. Należy zapytać, czy te badania są obiektywne, czy też nie. Pojawiło się wiele wątpliwości. Chciałem zapytać na jakim etapie są badania kliniczne w naszym kraju, bo były one zapowiadane. W kilku ośrodkach amantadyna była stosowana i warto sprawdzić jej skuteczność. Jeśli okaże się, że oprócz szczepień mamy skuteczny lek to sytuacja zmienia się diametralnie – mówi poseł Bartłomiej Dorywalski, który złożył stosowną interpelację w Sejmie.

Świętokrzyski parlamentarzysta pyta także o przyszłość szpitala tymczasowego. – Gdy była opracowywana strategia do walki z koronawirusem, wówczas jej część opierała się na szpitalu tymczasowym. Zbliża się czwarta fala epidemii i pytamy jak teraz będzie wyglądało działanie rządu. Strategia ma być jednak różna w zależności od regionu. U nas szpital został zamknięty i warto się zastanowić, czy będzie istniała konieczność jego ponownego otwarcia – dodaje poseł PiS.

Szpital Tymczasowy, funkcjonujący w Targach Kielce, został zamknięty pod koniec maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO