Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Półmetek obwodnicy Wąchocka

poniedziałek, 20 listopada 2023 13:59 / Autor: Michał Łosiak
Półmetek obwodnicy Wąchocka
Półmetek obwodnicy Wąchocka
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwa budowa obwodnicy Wąchocka na drodze krajowej nr 42. Powstaje ona w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic.

Inwestycja gotowa jest w 40 procentach.

– Wykonawca kontynuuje roboty bitumiczne zarówno na dwujezdniowym ciągu głównym DK42, jak i na drogach dojazdowych. Na odcinkach trasy zasadniczej o łącznej długości około sześciu kilometrów ułożona została podbudowa bitumiczna, na około pięciu kilometrach przedostatnia warstwa wiążąca nawierzchni, a na prawie czterech kilometrach ostatnia wierzchnia warstwa ścieralna. Na innych odcinkach trwają roboty ziemne, których zaawansowanie zbliża się do 70 procent. Budowane są nasypy, kontynuowane są wykopy, także te szczególnie pracochłonne – w gruncie skalistym – tłumaczy Małgorzata Pawelec-Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kontynuowane są prace przy budowie wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt i przepustów.

– Zaawansowanie robót na trzech obiektach przekroczyło 90 procent. To wiadukty budowane nad DK42 w ciągu drogi gminnej w Wielkiej Wsi i w ciągu drogi powiatowej w Ratajach oraz przejazd pod obwodnicą. Doskonale widoczna jest już zasadnicza konstrukcja górnego przejścia dla zwierząt. Zakończył się montaż łukowych elementów z blachy falistej nad dwiema jezdniami trasy głównej i betonowych elementów skrzynkowych nad drogami dojazdowymi. Przejście dla zwierząt na początkowym odcinku leśnym budowanej obwodnicy to największy obiekt realizowany w ramach inwestycji – dodaje Małgorzata Pawelec-Buras.

Trwają przygotowania do prac przy posadowieniu kolejnych czterech wiaduktów i przepustów. 

Obwodnica Wąchocka będzie miała prawie 12 kilometrów długości. Ominie Parszów po stronie północnej, a Wąchock po południowej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO