Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Opieka koordynowana w Ośrodkach Zdrowia

wtorek, 02 kwietnia 2024 11:59 / Autor: Maria Karyś
Opieka koordynowana w Ośrodkach Zdrowia
Opieka koordynowana w Ośrodkach Zdrowia
Maria Karyś
Maria Karyś

Od października 2021 r. w przychodniach POZ w całej Polsce wprowadzana jest tzw. opieka koordynowana. W województwie świętokrzyskim realizują ją obecnie ponad 60 Ośrodków Zdrowia, czyli  jedna trzecia wszystkich placówek medycznych. Do tej pory pod tą opieką znalazło się ponad 300 tysięcy mieszkańców.

-Opieka koordynowana, to nic innego jak możliwość diagnostyki i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Chodzi między innymi o pacjentów ze schorzeniami w zakresie kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii i chorób nerek, czyli najczęstszych schorzeń Polaków – mówi Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

-To pozwala pacjentom skorzystać z badań, na które do tej pory mógł skierować jedynie specjalista. Są to między innymi EKG wysiłkowe, Holter, czy też ECHO serca. To po prostu krótsza ścieżka dla pacjenta, bo na poszerzoną diagnostykę wysyła lekarz rodzinny– informuje rzecznik.

W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta. Oprócz badań specjalistycznych może liczyć na koordynatora, który będzie czuwał nad jego stanem i umawiał wszystkie niezbędne wizyty i badania. A jak to wygląda w praktyce? 

 - Przyznam szczerze, że jestem zawiedziona. Od jakiegoś czasu mam problem z sercem. I choć na moją doktor w przychodni nie mogę narzekać, bo o mnie dba, to jednak uważam, że opieka koordynowana w tym miejscu jest tylko na papierze. Mam tu na myśli chociażby pracę koordynatora. Miał dbać o wizyty, pomagać. A tak naprawdę odkąd mi go przydzielono, nie zadzwonił ani razu. Sama wszystkiego pilnuje, szukam specjalistów i tak dalej. A zapewniano mnie, że tym będzie zajmował się właśnie koordynator - powiedziała pani Irena, nasza słuchaczka.

Placówki, w których funkcjonuje opieka koordynowana znajdziesz tutaj: https://koordynowana.nfz.gov.pl/przychodnie-poz-realizujace-opieke-koordynowana/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO