Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[GALERIA] Oni mają "Czyste Serca". Wojewoda przyznała nagrody za bezinteresowną pomoc

czwartek, 05 września 2019 12:03 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Staszowie, Fundacja "Wielka radość na małych kółkach" z Bilczy, Janusz Domagała z Wiśniówki, Andrzej Janowski z Kielc, ks. Jan Kukowski z Chęcin i Fundacja "Nasze Zdrowie" ze Starachowic to laureaci tegorocznej nagrody "Czyste Serce". Wszyscy zostali wyróżnieni za bezinteresowną działalność na rzecz regionu świętokrzyskiego.

Nagroda w postaci statuetki szklanego serca ma charakter honorowy i jest hołdem dla nieżyjącego Marka Kotańskiego - założyciela Ruchu Czystych Serc. W tym roku wyróżnienie zostało wręczone w pięciu kategoriach i były to instytucja, organizacja pozarządowa, wydarzenie lub akcja, osoba fizyczna oraz innowacje społeczne. Do nagrody nominowanych było 18 kandydatów. - Nagroda "Czyste Serce" została poświęcona Markowi Kotańskiemu, ale tak naprawdę też tym, którzy w naszym regionie niosą pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym, działają na rzecz osób starszych i pracują z młodzieżą. Cieszę się, że tych ludzi możemy uhonorować - powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

W kategorii instytucja nagrodę otrzymało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Staszowie, które jest prekursorem utworzenia mieszkania treningowego dla 24 osób z niepełnosprawnością intelektualną i schorzeniami sprzężonymi w Sichowie Dużym.

Organizacja samorządowa, która zdobyła największe uznanie kapituły to Fundacja "Wielka radość na małych kółkach" z podkieleckiej Bilczy, zajmująca się pozyskiwaniem i remontowaniem nieużywanych rowerów, przekazywanych dzieciom z domów dziecka i ubogich rodzin. - Ta nagroda jest dla mnie sygnałem, że robię coś dobrego. To mnie cieszy i bardzo za nią dziękuję - powiedział Dominik Kowalik, założyciel Fundacji.

W kategorii wydarzenie lub akcja nagrodę otrzymał Janusz Domagała z Wiśniówki, który jest trenerem i prezesem Stowarzyszenia K.S. Skalnik Wiśniówka. Laureat działa charytatywnie od 10 lat i prowadzi treningi bokserskie dla dzieci i młodzieży.

W kolejnej kategorii, jaką jest osoba fizyczna, kapituła przyznała dwa wyróżnienia. Otrzymali je Andrzej Janowski z Kielc oraz ks. Jan Kukowski z parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja w Chęcinach. Pierwszy z laureatów jest instruktorem, inicjatorem i organizatorem zajęć sportowych i zawodów dla niepełnosprawnych, a na co dzień od dziewięciu sam porusza się na wózku inwalidzkim po wypadku na nartach. Prowadzi m.in. zajęcia z bocci w ramach Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Ksiądz Jan Kukowski opiekuje się 40 rodzinami potrzebującymi pomocy, organizuje zbiórki pieniężne dla potrzebujących mieszkańców, wydaje pismo parafialne "Chęcińska Wspólnota", współpracuje z Bankiem Żywności, a także wspiera wydarzenia patriotyczno-historyczne i kulturalne na terenie gminy.

W kategorii innowacje społeczne nagrodę otrzymała Fundacja "Nasze Zdrowie" ze Starachowic, która powstała w 2010 roku. Początkowo jej działania skupiały się na doposażaniu ośrodków zdrowia w specjalistyczną aparaturę medyczną i pomocy finansowej osobom chorym. Od 2014 roku skupia środowisko osób niepełnosprawnych, a jej głównym celem jest integrowanie ich ze społeczeństwem. Motto fundacji brzmi "Skrzydła wyrastają ci tylko wtedy, kiedy biegniesz ku swojemu bliźniemu".

W uroczystości wzięli udział również świętokrzyscy parlamentarzyści. - "Czyste Serca" pokazują, że dobre inicjatywy powinny być kontynuowane, dlatego iż powinniśmy wskazywać jako wzory tych, którzy wychodzą ponad przeciętność. Brakuje nam wciąż takich ludzi, którzy w sposób bezinteresowny realizują swoje powołanie życiowe, poświęcając temu czas, swoje finanse i możliwości - powiedział senator Krzysztof Słoń.

- Dobra na świecie jest więcej niż zła i podłości, ale dobro jest ciche i trzeba je wydobywać oraz zwracać uwagę na ludzi, którzy je niosą - dodała posłanka Maria Zuba.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO