Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Odbudują Krzyżtopór? Ambitne plany wobec regionalnej perły

czwartek, 25 maja 2023 14:32 / Autor: Michał Łosiak
Odbudują Krzyżtopór? Ambitne plany wobec regionalnej perły
Fot. Piotr Michalec
Odbudują Krzyżtopór? Ambitne plany wobec regionalnej perły
Fot. Piotr Michalec
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Choć w praktyce to ruiny to jednak zachwycają cały świat. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to jedna z najważniejszych atrakcji naszego regionu. Coraz głośniej o planach rewitalizacji obiektu, a nawet jego odbudowy.

Wybudował go Krzysztof Ossoliński, wojewoda sandomierski. Był to największy i najwspanialszy pałac w Europie do czasu wybudowania Wersalu. To co się zachowało, jest najlepiej widoczne z lotu ptaka. Bryła ma kształt pięciokąta i przypomina ciało człowieka. Zamek otoczony był fosą. Prowadził do niego most zwodzony. Przy wejściu na dziedziniec zobaczymy krzyż, który wiąże się z imieniem fundatora oraz topór, herb Ossolińskich. Stąd wywodzi się nazwa obiektu.

Pomysł odbudowy tego wyjątkowego obiektu nabiera obecnie coraz bardziej realnego kształtu, choć w dalszym ciągu to melodia przyszłości. O tym wspomniał m.in. Jarosław Kaczyński podczas ostatniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

– Cieszylibyśmy się z odbudowy, bo to światowa perełka. Niedawno gościliśmy u siebie gwiazdy Bollywood, koreańskiej piosenki i aktora z „Gry o Tron”. Stare mury przyciągają wiele osób. W tym reprezentacyjnym miejscu możliwe by było np. przyjmowanie zagranicznych gości przez władze. To śmiałe plany, ale dlaczego ich nie zrealizować? Nie pogardzimy także możliwością pełnej rewitalizacji i odbudowy ogrodu – mówi Marek Staniek, burmistrz Iwanisk.

Włodarz przedstawił niedawno – razem z posłem Krzysztofem Lipcem – plany odbudowy zamku jeszcze z czasów PRL.

– Wówczas brakło pieniędzy na jej realizację. Posiadamy przepiękne rysunki i dokładną dokumentację. Na zachodzie, zniszczone po wojnie zamki i pałace zostały odbudowane. Byłoby wspaniale, gdyby u nas to również się udało – dodaje Marek Staniek.

Prawdopodobnie 15 czerwca dowiemy się, czy zamek otrzyma 3,5 miliona złotych na rewitalizację.

– Odtworzona zostanie kaplica i przeprowadzone będą badania archeologiczne – informuje burmistrz.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO