Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

NFZ zapłaci nawet ponad 4 tys. za dobową opiekę pacjenta w szpitalu tymczasowym

piątek, 20 listopada 2020 16:18 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od ponad 800 złotych  do ponad 4 tysięcy złotych - to wycena dobowa leczenia jednego pacjenta w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce. NFZ zapłaci nie tylko za leczenie osób zakażonych koronawirusem, ale też za samą gotowość placówki do przyjęcia takiego pacjenta. Wyceny uwzględniają już wzrost wynagrodzeń dla personelu.

Jak informowaliśm,y budowa szpitala polowego w Targach Kielce ma zakończyć się 27 listopada.

– Dzisiaj na teren targów dotarł pierwszy transport z Agencji Rezerw Materiałowych, kardiomonitory, defibrylatory  i część łóżek. Kolejne dostawy są zaplanowane tak, aby ten szpital pod koniec listopada był w pełni funkcjonalny. Po analizach sytuacji w województwie świętokrzyskim, na ten czas nie ma potrzeby otwierania dodatkowej placówki, kiedy mamy tak znaczny bufor  miejsc łóżkowych w innych szpitalach – mówi wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.

– Inwestycja nie jest zagrożona i będziemy w tzw. gotowości do wprowadzenia tam kadry medycznej w momencie, gdy skończą się miejsca dostępne w szpitalach stacjonarnych – dodaje wojewoda.

Jak poinformowała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, finansowanie szpitala tymczasowego odbiega od finansowania wszystkich innych lecznic.

– W momencie gdy szpital wiodący dla szpitala tymczasowego przekaże nam informację, że ma gotową kadrę i przygotowaną liczbę łóżek, według potrzeb rozpoczniemy finansowanie. Wyceny dla szpitali tymczasowych w całym kraju są takie same. Za gotowość przyjęcia pacjenta do szpitala, lecznice otrzyma kwotę 822, 43 zł za dobę,  w sytuacji gdy pacjent pojawi się na łóżku - wycena wzrasta do 1026,40 zł. Znaczna kwota będzie przekazana na każde łóżko dedykowane dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej. Za gotowość takiego łóżka płacić będziemy 3 773,70 zł za dobę, w momencie gdy pojawi się pacjent, kwota wzrośnie do  4 321,14 zł. Wyceny uwzględniają już wzrost wynagrodzeń dla personelu  – wylicza Małgorzata Kiebzak.

Bez względu na to, ilu pacjentów będzie hospitalizowanych w szpitalu tymczasowym, za każdy dzień funkcjonowania tam tzw. punktu przyjęć NFZ zapłaci 18 299 złotych.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO