Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Lotnisko w Kowali zaprasza

wtorek, 22 maja 2018 05:43 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Już w najbliższy weekend odbędą się dni otwarte lotniska modelarskiego Klubu Modelarstwa Sportowego Kielce w Kowali, gm. Sitkówka-Nowiny. W dniach 26-27 maja widzowie będą mogli obejrzeć zarówno statyczne, jak i dynamiczne prezentacje modeli samolotów – od odrzutowców po samoloty myśliwskie.

- Planujemy pokazać widzom kilka wyjątkowych modeli, przede wszystkim polskich samolotów. Jednym z nich będzie jedyna w Polsce makieta polskiego myśliwca PZL P-50 Jastrząb, napędzana modelarskim silnikiem gwiazdowym. Z pewnością dużym zainteresowaniem cieszyć się będą dwa modele klasy gigant o rozpiętości skrzydeł 3,30 m jednego z najpopularniejszych na świecie samolotów użytkowych polskiej konstrukcji PZL 104 Wilga. Spodziewamy się również wizyty modelu samolotu TS-11 Iskra o napędzie odrzutowym. Będzie również przepiękna makieta latająca samolotu PZL P-11c, która wykorzystana była m.in. w filmie Dywizjon 303. Na wystawie zaprezentujemy także makiety polskich i niemieckich myśliwców z czasów I i II wojny światowej, a  także samoloty akrobacyjne – mówi Piotr Gołacki prezes Klubu Modelarstwa Sportowego w Kielcach.

To jedyne takie lotnisko w Polsce. Zbudowane od podstaw z przeznaczeniem dla modelarstwa sportowego. Słońce znajduje się za plecami pilota, a odległość od dróg publicznych jest dużo większa, niż wymagają tego przepisy. Klub dysponuje 6-hektarowym terenem z utwardzonym pasem startowym o wymiarach 185x21m. Teren lotniska został podzielony na strefy dla pilotów, widzów oraz samochodów, został on też częściowo ogrodzony.

Podczas dwudniowego wydarzenia na lotnisku zostaną wydzielone specjalne strefy - dla pilotów, widzów i gości. Przygotowane zostanie także zaplecze gastronomiczne. Oficjalne otwarcie lotniska w Kowali nastąpi 26 maja 2018 r. o godz. 12.00. W dniach 26-27 maja lotnisko będzie do dyspozycji widzów w godz. 12.00 – 17.00.

Lista modeli, jakie m.in. będzie można obejrzeć podczas dni otwartych:

  1.  Makieta samolotu odrzutowego polskiej konstrukcji i produkcji (konstruktor Tadeusz Sołtyk) TS-11 Iskra
  2.  Jedyna w Polsce makieta polskiego myśliwca PZL P-50 Jastrząb, napędzana modelarskim silnikiem gwiazdowym.
  3.  Dwa modele klasy gigant (3,30 m rozpiętości skrzydeł) jednego z najpopularniejszych na świecie samolotów użytkowych polskiej konstrukcji PZL 104 Wilga.
  4.  Makieta polskiego myśliwca z czasów kampanii wrześniowej PZL P-11c (również klasa gigant, 3m rozpiętości skrzydeł).
  5.  Makieta niemieckiego myśliwca z czasów I wojny światowej, trójpłatowca Fokker Dr 1 w skali 1:2.
  6.  3 modele samolotów akrobacyjnych, w tym modele do akrobacji ekstremalnej 3D, wyposażone w instalacje do dymu.
  7.  Model samolotu RWD 5bis, na którym 85 lat temu, Kpt. Stanisław Skarżyński, przeleciał samotnie Atlantyk.
  8.  Ponadto modele szybowców i samolotów myśliwskich w mniejszej skali o napędzie elektrycznym.

 

Jak dojechać?

Jadąc z Kowali drogą powiatową nr 0376T w kierunku Brzezin tuż za wzniesieniem i przed stacją redukcji gazu należy skręcić w prawo. Podczas dni otwartych do lotniska będą prowadziły znaki.

Źródło: GOK Sitkówka-Nowiny

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO