Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Krótsze podróże łącznicą Czarnca – Włoszczowa Północ

piątek, 21 września 2018 12:58 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kończy się budowa nowego toru w rejonie Czarncy. Łącznica kolejowa Czarnca – Włoszczowa Północ, realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. usprawni kolejowe podróże w województwie świętokrzyskim i połączenia międzyregionalne. Koszt inwestycji to ponad 40 milionów złotych.

Prace koncentrują się koło posterunku w Czarncy. Zamontowano już pięć z siedmiu planowanych nowych rozjazdów, które są ważnymi elementami toru zapewniającymi sprawny przejazd pociągów. Rozjazdy są dostarczane na plac budowy w tzw. blokach. Wymagany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sposób transportu umożliwia sprawny montaż i precyzyjne ułożenie w wyznaczonym miejscu.

W ramach prac, na szlaku Włoszczowa – Czarnca – Żelisławice, wymieniane są urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjna. We wrześniu, po zakończeniu prac na linii nr 61, wykonawca rozpocznie roboty w rejonie stacji Włoszczowa Północ.

Budowa ponad 3 km linii z Czarncy do stacji Włoszczowa Północ zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h, a towarowych 80 km/h. Od grudnia 2019 roku łącznica skróci czas przejazdu z Kielc do Warszawy i poprawi skomunikowanie województwa z innymi regionami kraju. Budowa łącznicy jest uwzględniona w rozkładzie jazdy. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na 2019 rok.

Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Północ jest realizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość  projektu to blisko 43 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ponad 36 milionów złotych.

Warto dodać, że inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego realizowane w województwie świętokrzyskim poprawią dostęp do kolei, usprawnią połączenia regionalne i ponadregionalne. W województwie trwa m.in. przebudowa linii ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza o wartości około 379 mln złotych. Podróżni zyskają krótsze podróże i bardzie komfortowe, dostępne dla wszystkich perony. Możliwe będzie także uruchomienie regularnych połączeń do Sandomierza.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO