Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kolonoskopia ratuje życie

czwartek, 13 czerwca 2024 10:04 / Autor: Maria Karyś
Kolonoskopia ratuje życie
Kolonoskopia ratuje życie
Maria Karyś
Maria Karyś

Wczesne wykrycie raka jelita grubego to większe szanse na życie. Ten nowotwór rozwija się bez objawów nawet przez kilka lat. Dzięki badaniom profilaktycznym możliwe jest wykrycie choroby na wczesnym etapie i całkowite wyleczenie.

- Program jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat lub od 40 do 49. lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego – wyjaśnia Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

 W ramach programu wykonywana jest kolonoskopia. Badanie ma na celu pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy, usunięcie polipów wielkości do 15 mm, poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów, wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

- Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu – dodaje rzecznik.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

- Każdego roku nowotwór jest diagnozowany u około 17 tys. Polaków. To drugi najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w naszym kraju, zaraz po raku płuca – mówi Białas-Sitarska.

Badania przesiewowe można wykonać w siedmiu miejscach w województwie, m.in. w Kielcach, Staszowie i Sandomierzu.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO