Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Kielecki Sanepid otrzymał specjalistyczny sprzęt. Będzie wykonywał więcej testów na koronawirusa

czwartek, 06 sierpnia 2020 12:51 / Autor: Beata Kwieczko
Kielecki Sanepid otrzymał specjalistyczny sprzęt. Będzie wykonywał więcej testów na koronawirusa
Fot. Facebook
Kielecki Sanepid otrzymał specjalistyczny sprzęt. Będzie wykonywał więcej testów na koronawirusa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach otrzymała nowy sprzęt do badań w kierunku koronawirusa. Dzięki urządzeniu aż dwukrotnie zwiększone zostaną możliwości diagnostyczne laboratorium. Pieniądze na ten cel przekazała Enea Elektrownia Połaniec, spółka z Grupy Enea.

Nowoczesny sprzęt składa się ze stacji pipetującej wraz z komputerem i oprogramowaniem sterującym. Zwiększy on dostępność testów na koronawirusa i pozwoli na szybszą i sprawniejszą walkę z epidemią. Na jego zakup Spółka Enea Elektrownia Połaniec przekazała dla Polskiego Towarzystwa Higienicznego, poprzez Fundację Enea, prawie 270 tysięcy złotych.

– Wzrost liczby wykonywanych testów to dobra informacja dla tych, którzy chcą sprawdzić stan swojego zdrowia, np. po kontakcie z osobą zakażoną, lub bezpiecznie pracować czy podróżować. To dobra wiadomość również dla osób, które muszą przejść zabiegi medyczne lub odwiedzić bliskich z grupy ryzyka – mówi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Paweł Szczeszek, prezes Enea S.A., podkreśla, że Grupa Enea cały czas stara się pomagać tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

– Podejmujemy aktywne działania w trosce o zdrowie naszych klientów, pracowników i wszystkich, z którymi współpracujemy. Działamy kompleksowo, od bezpośredniego wsparcia finansowego po drobne środki ochrony osobistej, które przekazujemy – tłumaczy prezes Szczeszek.

Nowy sprzęt diagnostyczny zwiększy dwukrotnie liczbę badań na obecność koronawirusa wykonywanych w województwie świętokrzyskim.

– W walce z epidemią najważniejsza jest odpowiedzialność społeczeństwa, przestrzeganie przyjętych zasad i szeroko pojęta profilaktyka, jednak ogromne znaczenie ma także testowanie, czyli identyfikacja ludzi zakażonych, a następnie ich izolacja. Dzięki temu możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a na końcu tej drogi wygrać z epidemią – uważa Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Do tej pory za pośrednictwem Fundacji Enea przekazane zostało ponad 3,5 miliona złotych. Pieniądze trafiły do kilkudziesięciu placówek z terenu działalności Grupy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO